Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kryla Karadžičovi záda při čistkách. Srbku Plavšičovou pustí z vězení

Biljana Plavšičová

Bývalá prezidentka Republiky srbské Bijana Plavšičová se může těšit na svobodu. Ve Švédsku si odpykává trest za zločiny proti lidskosti.

Plavšičová bude propuštěna ze švédského vězení, kde si odpykává jedenáctiletý trest za zločiny proti lidskosti v Bosně a Hercegovině. Plavšičová je nejvýše postaveným politickým představitelem z prostoru bývalé Jugoslávie, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dosud odsoudil.


Devětasedmdesátiletá bývalá prezidentka RS se podílela na pronásledování bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992-1995, která si vyžádala na 100 tisíc obětí. Sama se vydala ICTY v roce 2001 a do Švédska byla k výkonu trestu převezena na vlastní žádost po odsouzení v Haagu v roce 2003. Trest si odpykává v ženské věznici Hinseberg severně od města Örebro. Již dříve žádala o milost, stejně jako bosenští Srbové, kteří argumentovali jejím údajně špatným zdravím a vysokým věkem.


"Plavšičová bude předběžně propuštěna," uvedl ICTY v rozhodnutí, které přijal v pondělí. V odůvodnění verdiktu se podle agentury AFP poukazuje na její dobré chování po dobu věznění a vyjadřuje se v něm přesvědčení o její nápravě. Podle švédských zákonů mohla být propuštěna po vykonání dvou třetin trestu, tedy od letošního 27. října, ale konečné rozhodnutí náleželo haagskému tribunálu.


Je nejvýše postaveným představitelem z prostoru bývalé Jugoslávie, kterého haagský tribunál zatím odsoudil, protože bývalý prezident Srbska a později srbsko-černohorské Jugoslávie Slobodan Miloševič zemřel v cele, aniž by byl odsouzen a předchůdce Plavšičové v čele RS Radovana Karadžiče soud teprve čeká.

 

Takhle mluvil Karadžič při prvním slyšení v Haagu.

 

tn.cz / ČTK