Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

proč to dovolili?

Ku Klux Klan se vrací!? Úřady v USA povolily rasistické organizaci shromáždění

Ku Klux Klan
Zdroj: isifa.com
Ku Klux Klan je známá rasistická organizace, působící ve Spojených státech - ilustrační foto

Úřady v americkém státě Maryland povolily rasistické organizaci Ku Klux Klan, aby příští sobotu uspořádala shromáždění u městečka Gettysburg. Tam se v roce 1863 uskutečnila jedna z rozhodujících bitev ve válce Severu proti Jihu. Úřady svůj krok podle zpravodajského serveru BBC hájí tím, že shromáždění na tomto místě musely povolit s odkazem na svobodu projevu.

Shromáždění na místě bitvy se uskuteční 5. října, bližší podrobnosti k tomu, co přesně se u Gettysburgu bude dít, ale pořadatelé akce nesdělili. Jeden z vůdců skupiny Richard Preston v místním deníku uvedl, že jsou organizací, jejímž cílem je svrhnout prezidenta Baracka Obamu a přijmout přísnější imigrační zákony. "Je to o Americe pro Američany. Chceme jedinou věc: mít zpátky naši zemi," dodal Preston.

 

Ku Klux Klan již v září uskutečnil jedno shromáždění v místě, kde v roce 1862 došlo k bitvě u Antietamu (dnešního Sharpsburgu). Tehdy tam Konfederace vedená generálem Lee vyhrála.

 

Militantní a rasistická organizace Ku Klux Klan vznikla v USA po roce 1865 - poté, co Konfederace prohrála občanskou válku. Části veteránů jižní armády se nelíbilo zrušení otroctví. Členové organizace propagují nadvládu bílých a rasovou segregaci, často za použití násilných metod.

Třídenní bitva u Gettysburgu skončila porážkou armády jižanské Konfederace pod vedením generála Roberta Edwarda Lee. Neúspěch přitom znamenal zásadní obrat v občanské válce. Střet u Gettysburgu, kde se proti sobě postavilo asi 70.000 vojáků Konfederace a více než 90.000 "modrokabátníků" Unie, byl nejkrvavější bitvou na severoamerickém kontinentu. Vyžádal si na obou stranách přes 50.000 obětí - mrtvých, zraněných či nezvěstných.

tn.cz / ČTK / hru