Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rekordní odškodné

Po chybě lékařů je Šimon 5 let v kómatu. Rodina vysoudila 15 milionů korun

Skoro 15 milionů korun vysoudila rodina jednadvacetiletého Šimona. Ten je kvůli chybě lékařů už pět let v kómatu.

Rekordních 600 tisíc eur (skoro 15 milionů korun) má dostat od Fakultní nemocnice v Nitře rodina Šimona Bucha, který zůstal po rutinní operaci v bdělé kómatu. Rozhodl o tom dnes Okresní soud v Nitře.

 

Je to nejvyšší částka, jakou někdo na Slovensku vysoudil od zdravotnického zařízení za zanedbání zdravotní péče. Rodina mladíka žádala u soudu o téměř 900 tisíc eur (skoro 22, 5 milionu korun), ale spokojeni jsou i s částkou 600 tisíc eur.

 

"Samozřejmě, že peníze nám Šimona nevrátí, ale potřebujeme je pro něj," řekla po vynesení rozsudku pro média Šimonova máma Valéria Buchova. Rozsudek zatím není pravomocný, nemocnice se proti němu může odvolat do 15 dnů, píše server tvnoviny.sk.

 

Právní zástupce fakultní nemocnice nechtěl odpovídat na žádné otázky médií. Mluvčí nemocnice Alena Ďurišová do telefonu řekla, že se k celému případu vůbec vyjadřovat nebudou.

 

Anesteziolog dostal podmíněný trest

 

Šimon se neprobral od operace nosní přepážky, kterou absolvoval 4. září 2007. Během zákroku se mu zastavilo srdce a lékaři ho sledovali jen manuálně, protože se jim pokazilo monitorovací zařízení. Po operaci ho navíc umístili na běžný pokoj, místo aby ho dali na ARO.

 

 

Anesteziologa Ivana Klimenta soud ještě v roce 2009 uznal vinným z ublížení na zdraví. Uložil mu dvouletý podmíněný trest a zákaz vykonávat práci anesteziologa na pět let.

 

Podívejte se na reportáž o Šimonovi

 

V současnosti je Šimon střídavě v sanatoriu pro bdělém v kómatu v Rakousku a doma, kde se o něj starají rodiče a dva sourozenci. Chlapec nevnímá okolí a vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči. Nemocnice dosud chybu nepřiznala a rodině se neomluvila.

kos TN.cz