Kyrgyzstán k Bělorusku: Vydejte nám Bakijeva!

Kyrgyzstán oficiálně požádal Bělorusko o vydání svrženého prezidenta Bakijeva.

Kyrgyzská generální prokuratura zaslala Bělorusku oficiální žádost o extradici bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva svrženého po dubnovém krvavém puči. V pátek o tom informovala agentura RIA-Novosti.

 

"Generální prokuratura Kyrgyzstánu se 6. května obrátila na generální prokuraturu Běloruska s žádostí o extradici Bakijeva,“ oznámil vicepremiér kyrgyzské prozatímní vlády Azimbek Nazarov.

 

PSALI JSME:

Kyrgyzstán: Tlak na Bakijeva sílí, na jihu se čekají demonstrace

Policejní auta hořela. Srážka s davem demonstrantů v Biškeku

Mrtvý ministr a až 100 mrtvých při demonstraci. Demise vlády

 

Bakijev po násilném státním převratu, během kterého moc v Kyrgyzstánu v první polovině dubna převzala opozice, utekl do Běloruska, kde mu poskytl útočiště tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ten již před časem ohlásil, že Bakijeva do jeho vlasti nevydá. V Kyrgyzstánu mu hrozí trestní stíhání.

 

Kyrgyzská prozatímní vláda obviňuje exprezidenta z korupce, zneužívání pravomocí a dalších zločinů včetně toho, že zavinil krveprolití během dubnového puče, při němž zemřelo 85 lidí.

 

Představitelé dočasné vlády tvrdí, že Bakijevův bratr Žanyš jakožto tehdejší šéf prezidentovy ochranky dal rozkaz vojákům střílet do protestujícího davu a Bakijev toto rozhodnutí posvětil.

tn.cz / Mediafax