Laviny na Slovensku pohřbily v letošní zimní sezoně šest lidí, z toho tři Čechy

V lavinách během letošní zimní sezony zahynulo na Slovensku celkem šest lidí, z toho tři Češi. Dalších patnáct lidí utrpělo v lavinách zranění, píše na svém webu slovenská Horská záchranná služba.

V letošní zimní sezoně zabily laviny o dva lidi více než v loňské sezoně, ačkoli letošní zima byla srážkově podprůměrná.

 

 

Ze statistiky horské služby vyplývá, že v devíti lavinách zahynuli tři Češi, dva Slováci a jeden Litevec. Většina zasypaných utrpěla zranění způsobená nárazem na překážky.

 

 

Dva české snowboardisty smetla 17. března při výstupu na Poludňový grúň v Malé Fatře lavina. Jeden se vyhrabal ze sněhu a přivolal pomoc, druhý snowboardista pod více než metrovou vrstvou sněhové masy nepřežil.

 

 

Další dva Češi zemřeli 22. března. Lavina, která se sesunula ve Velké Fatře v Necpalské dolině poblíž města Martina, zachytila tři Čechy. Dva české turisty našli záchranáři bez známek života, třetí lyžařka vyvázla bez zranění.

 

 

Slovenští záchranáři v této sezoně zasahovali v devíti lavinových akcích. Nejvíce lavin, které zasáhly turisty, celkem pět, se utrhlo ve Vysokých Tatrách.

 

 

Masy sněhy zranily celkem patnáct lidí, osm Čechů, tři Maďary, dva Poláky, jednoho Litevce a jednoho Slováka.

Mediafax