Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

velkolepý pohřeb

Legendárního lupiče Biggse do krematoria doprovodili Hell's Angels

Pohřeb Ronnieho Biggse
Zdroj: ČTK

Londýn dnes zažil velkolepý pohřeb Ronnieho Biggse, jednoho z pachatelů slavné velké vlakové loupeže, který zemřel 18. prosince ve věku 84 let. Jeho rakev doprovodili do krematoria členové motorkářského gangu Hell's Angels.

Ve smutečním průvodu mimo jiné vyvolal pozornost obří květinový věnec znázorňující hanlivé gesto, jímž Biggs nedávno počastoval novináře.
 

Smuteční hosté se do krematoria Golders Green na severu Londýna vydali za doprovodu dixielandové kapely z domu Biggsova syna Michaela. I on pojal pohřeb svérázně, když jako smuteční oděv zvolil džíny s páskem ozdobeným lebkou a zkříženými hnáty, napsal bulvární deník The Daily Mail.
 

Přihlížející ale zaujal i zmiňovaný věnec, který připomněl Biggsovo poslední vystoupení na veřejnosti. Letos v březnu se objevil na pohřbu svého komplice Bruce Reynoldse a novináře se tam snažil odradit dvěma zdviženými prsty, což je v Británii gesto podobně urážlivé jako vztyčený prostředník v jiných zemích.
 


Biggs byl považován za jednoho z hlavních organizátorů loupeže, která se díky množství ukradených peněz zapsala do dějin. V noci na 9. srpna 1963 gang lupičů odnesl z vlaku na trati z Glasgowa do Londýna částku, která by dnes odpovídala nejméně 40 milionům liber (přes 1,2 miliardy korun).
 

Policie Biggse a dalších osm ze 16 členů skupiny brzy dopadla. V roce 1964 je soud poslal na 30 let do vězení. Většina z nich si ale celý trest neodpykala. Sám Biggs utekl z londýnského vězení Wandsworth v nákladním automobilu o 15 měsíců později, lodí uprchl na kontinent a v Paříži podstoupil plastickou operaci
 

Čtyři roky strávil v Austrálii, ale pak utekl do Brazílie, kde se usadil v roce 1970. Za mříže se nakonec dostal opět až v roce 2001, kdy se rozhodl dobrovolně vrátit do Británie. V roce 2009 ho ale ze zdravotních důvodů propustili.

tn.cz / ČTK / gar