Zákeřná nemoc

Lékaři tvrdili dívce (†21), že je na rakovinu prsu mladá. Zemřela na ni

Sophie Cutts
Zdroj: Facebook official
Pro Sophie truchlí i její dlouholetý přítel Paul (24)

Nadějná výtvarnice si našla v prsu bulku a lékaři ji poslali na testy, jestli nemá zánět. Rodiče se při tom snažili přesvědčit, že na rakovinu prsu je příliš mladá. Bohužel nebyla.

Teprve jednadvacetiletá Sophie Cuttsová ze Skeltonu v Clevelandu prohrála devítiměsíční boj s rakovinou prsu 14. září. Podezřelou bulku si nahmatala v lednu, lékaři ale původně její rodiče i ji samotnou ujišťovali, že na rakovinu prsu je příliš mladá.
 

Až na naléhání Craiga (49) a Tracy (48) ji poslali do nemocnice, kde jí bohužel tato zhoubná nemoc byla diagnostikována. Sophie podstoupila sérii chemoterapií, prodělala mastektomii a byly jí odebrány lymfatické uzliny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina prsu se už týká i žen do 35 let!


 

Přestože přišla o vlasy i prsa, neztrácela optimismus a nepřestávala bojovat. "Věřila, že nemoc porazí. Že si pořídí malý domeček a bude slavnou výtvarnicí. Ale šlo to moc rychle," řekla listu Daily Mail zdrcená Tracy.
 

Sophie se před smrtí stala ambasadorkou organizace, která se snaží varovat mladé dívky, že se tato nemoc může týkat i jich a aby nepodceňovali preventivní samovyšetření.
 

BOJOVALI JSTE VY NEBO VÁŠ BLÍZKÝ S RAKOVINOU? NEBO TAKÉ S PŘÍSTUPEM LÉKAŘŮ? NAPIŠTE NÁM SVŮJ PŘÍBĚH NA ZPRAVY@NOVA.CZ

 

 

Co se týče České republiky, v září to bylo deset let, co u nás mohou ženy chodit na mamograf. Vzhledem k tomu, že riziko rakoviny úměrně stoupá s věkem, týká se ale bezplatné vyšetření jen žen starších 45 let, ostatní musí zaplatit kolem 600 korun.
 

I u nás se přitom stále častěji objevuje rakovina prsu u mnohem mladších žen, ročně přibude zhruba stovka pacientek pod 35 let. Zároveň platí, že čím mladší žena, tím agresivnější má zpravidla nemoc průběh.
 

Proto je nesmírně důležité samovyšetření prsu nepodceňovat, protože včasné odhalení nemoci je rozhodující. Odborníci proto doporučují ho  již od 20 let provádět každý měsíc po ukončení menstruace. Provádí se nejlépe před zrcadlem pohmatem bříšky prstů od obvodu prsu ke středu. Při každém podezřelém nálezu je potřeba ihned navštívit lékaře.
 

 ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina prsu: nová rizika objevena

 

Rakovina prsu: co dělat, když najdeme bulku?

 

 


 

hel TN.cz