Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Letadlo spadlo na vesnici. Zemřelo 97 lidí

Vojenské transportní letadlo se zřítilo v indonéské provincii Východní Jáva. Spadlo na několik domů.

Letoun C-130 Hecules indonéského letectva havaroval kolem půl sedmé ráno místního času (01:30 SELČ) na hranici okresů Madiun a Magetan v provincii Východní Jáva. Stroj se zřítil asi 5 kilometrů od letecké základny Isvahjudi.

Na palubě letadla, které spadlo na několik domů ve vesnici Gaplak a po dopadu začalo hořet, bylo 11 členů posádky a 98 cestujících.

Předseda centra pro mimořádné události indonéského ministerstva zdravotnictví Rustam Pakaja sdělil, že v celkovém počtu mrtvých je zahrnuto i několik lidí, kteří zahynuli na zemi.
 

Zranění podle něj utrpělo 15 lidí.

"Letadlo je zcela zničené, zbyl jen ocas," popsal televizi situaci tamní úřední činitel. Trosky stroje jsou rozesety na přilehlém rýžovém poli, což znesnadňuje přístup záchranářů k možným přeživším. Svědci vypověděli, že mnoho obětí havárie utrpělo rozsáhlé popáleniny.

Podle armádního mluvčího Bambanga Soelistjoa letadlo letělo z metropole Jakarty do východní části Jávy.

Příčina nehody zůstává neznámá. Předběžné informace z místa nehody však hovoří o tom, že základna Isvahjudi ztratila kontakt s letadlem chvíli před tím, než šlo k zemi. Je tak pravděpodobné, že se pilot pokusil nouzově přistát.

Indonéské letectvo se několik let potýká s nedostatkem finančních prostředků na modernizaci svých letounů a vybavení. V reakci na narůstající počet nehod už ale uvedlo, že provede generální opravu letky Herculesů.

tn.cz / Mediafax