Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Libyjská humanitární loď mířící do Gazy přistane v Egyptě

Majitel lodi Amalthea pozval izraelské vojáky na palubu. Mají se přesvědčit, že plavidlo nepřeváží žádné zbraně

Libyjská humanitární loď, která směřovala do pásma Gazy, přistane v egyptském přístavu Aríš, informuje v úterý agentura Reuters.

Izraelské námořnictvo pohrozilo obsazením plavidla, pokud loď nezmění směr a pokusí se vplout do izraelských vod.

 

"Egypt udělil povolení libyjské lodi k přistání v přístavu Aríš namísto přístavu v Gaze," uvedl nejmenovaný egyptský představitel. Egypt navíc převeze náklad lodi do Gazy přes hraniční přechod Rafáh.

 

PSALI JSME:

Izraelské námořnictvo zastavuje libyjskou loď plující do Gazy

Izrael zmírnil blokádu pásma Gazy

 

Izraelské námořnictvo v úterý kontaktovalo loď směřující do palestinského pásma Gazy, vojáci se však nenalodili. Izraelská loď varovala plavidlo al-Amal plující pod moldavskou vlajkou a registrované v Řecku, že vstupuje do vojenské zóny.

 

Podle libyjských organizátorů, Kaddáfího mezinárodního fondu pro charitu a rozvoj, k lodi připlulo izraelské vojenské plavidlo a nařídilo jí změnit směr a přistát v egyptském přístavu Ariš. Loď však napřed změnu kurzu odmítla a pokračovala v plavbě k pobřeží Gazy. Izraelské plavidlo ji následovalo, uvedla libyjská organizace v úterý na svých internetových stránkách.

 

Představitelé nadace na palubě však již dříve uvedli, že loď kurz změní, pokud jim Izrael nedá jinou možnost.

 

PSALI JSME:

Izrael zveřejnil pravidla zmírnění pozemní blokády pásma Gazy

 

Předsedou nadace je Sajf al-Islám Kaddáfí, syn libyjského vůdce Muamara Kaddáfího. Podle některých nepotvrzených zpráv je Kaddáfího syn přímo na palubě.

 

Loď vyplula v sobotu odpoledne z Řecka s dvěma tisíci tunami potravin a zdravotnických potřeb. Organizátoři sdělili, že by ke Gaze měla doplout ve středu ráno. Na palubě 92metrového plavidla je 15 propalestinských aktivistů a 12členná posádka tvořená Haiťany, Indy a Syřany pod vedení kubánského kapitána. Většina aktivistů je z Libye, účastní se však i Nigerijec, Alžířan a Maročan.

 

Izrael nabízí lodím se zahraniční pomocí, aby náklad vyložily v některém izraelském přístavu a nechaly jej zkontrolovat. Izrael by pak potraviny a další zboží přepravil do pásma Gazy. Mluvčí izraelské vlády Mark Regev v úterý libyjským aktivistům tuto nabídku zopakoval a navrhl jim přistát v Ašdodu.

 

Izraelské ministerstvo zahraničí doporučilo obranným složkám, aby s případným zásahem vyčkaly až do okamžiku, kdy se loď výrazně přiblíží k vodám Gazy nebo do nich vpluje. Jinak by izraelské námořnictvo porušilo mezinárodní právo.

 

Podívejte se, jak zasahovala izraelská armáda na lodi Rachel Corrie:

 

tn.cz / Mediafax