PROTEST! Muž se zapálil na Náměstí Nebeského klidu

Dvaačtyřicetiletý muž se na pekingském náměstí Tchien-an-men (Náměstí Nebeského klidu) pokusil minulý měsíc upálit. Informoval o tom ve čtvrtek server stanice BBC s odvoláním na čínské úřady.

Úřady potvrdily, že muž jménem Wang z města Chuang-kang v provincii Chu-pej se pokusil upálit blízko portrétu Mao Ce-tunga na protest proti výsledku blíže nespecifikovaného soudního procesu.
 

"Kolem 11. hodiny ráno 21. října 2011 muž jménem Wang přišel k mostu přes Zlatý potok a najednou si zapálil šaty," píše se v prohlášení čínského Úřadu pro veřejnou bezpečnost. "Policistům ve službě, kteří byli v blízkosti, trvalo jen deset vteřin oheň uhasit a poslat ho do nemocnice."
 

ČTĚTE TAKÉ: 
Žena z Mělnicka, která se pokusila upálit, v nemocnici zemřela

 

BBC podotýká, že jde o první pokus o upálení na náměstí za déle než deset let.
 

Náměstí Nebeského klidu bylo na jaře 1989 centrem studentských prodemokratických demonstrací. Čtvrtého června před úsvitem na něj vjely tanky a čínská armáda hnutí brutálně potlačila. Masakr, který dosud nebyl řádně vyšetřen, si tehdy vyžádal nejméně 1300 obětí.
 

Náměstí je považováno za politicky nejcitlivější místo v Číně. Dokazuje to i fakt, že o incidentu z 21. října čínská média neinformovala.

tn.cz / Mediafax