Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

SLEDUJTE PŘÍMÝ PŘENOS! Japonské elektrárny hrozí dál! Svět se bojí jaderné pohromy

Zdroj: TV Nova

Nad Japonskem stále visí jaderná hrozba. Mrtvých lidí už je po katastrofě 5000. Stále přitom probíhají záchranné a vyprošťovací práce.

Japonsko v důsledku pátečního zemětřesení a přívalové vlny cunami čelí rozsáhlé humanitární, ekonomické i jaderné krizi. Počet mrtvých podle oficiálních zdrojů stoupl na 5000, podle odhadů však celková bilance bude více než dvojnásobná. Experti se nadále snaží předejít vážnější havárii v poškozených jaderných elektrárnách.


Na katastrofu reagují politikové ve všech státech, kde jsou jaderná zařízení. Obávají se, aby se situace neopakovala i v jejich zemi.


Dopoledne elektrárnou Fukušima I otřásl výbuch. Z reaktoru šlehaly vysoko do vzduchu plameny, z místa se valí kouř.


ČTĚTE TAKÉ:

ON-LINE z Japonska: Ptejte se Čecha, který vše zažil
 

Sledujte přímý přenos z Japonska. Přejímáme záběry z agentury, která občas přepojí na jinou tiskovou konferenci. Omlouváme se, ale nemáme vliv na obsah vysílání. Pokud se vám nespustí automaticky, prosím vyčkejte několik minut. Celý obraz bez problémů uvidíte v prohlížečích Internet Explorer. V některých verzích Mozilla Firefox se zobrazí pouze výřez z celkového záběru. Pro celý záběr si prohlížeč videa rozklikněte na celou obrazovku.

 
 

 


Live TV : Ustream

 
Sledujeme ON-LINE

 

4:00 V budově se čtvrtým reaktorem japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 propukl požár. V jejím okolí nebezpečně stoupla radiace. Japonská vláda vyzvala občany žijící ve vzdálenosti do 30 kilometrů od čtvrtého reaktoru, aby nevycházeli ven. Radiace je tam už tak silná, že představuje hrozbu pro zdraví člověka.

 

01:50 Nová exploze ve Fukušimě poškodila střechu reaktoru. Z trhliny stoupá kouř. Škody zřejmě utrpěl chladící bazén s vodou. V okolí elektrárny po explozi stoupla úroveň radiace. V 8.31 ráno (0.31 SEČ) tam Japonci naměřili záření o intenzitě 8 217 mikrosievertů za hodinu, zatímco o 40 minut dříve šlo o 1 941 mikrosievertů. Provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), po výbuchu zahájil evakuaci svých zaměstnanců z druhého bloku Fukušimy.

 

22:00 Některé evropské státy ve stínu jaderného poplachu začínají přehodnocovat své energetické politiky a prověřují bezpečnostní normy jaderných elektráren. Německá vláda na tři měsíce pozastavila rozhodnutí, kterým loni prodloužila životnost jaderných elektráren. V USA je situace odlišná, tvrdí Eric Cantor, číslo dvě mezi Republikány ve Sněmovně reprezentantů. “Jaderná energie je základní součástí americké energetiky. Řekl to prezident Obama a já s ním sdílím tento názor,” ujistil Eric Cantor.


19:50
Prezident republiky Václav Klaus zaslal v pondělí kondolenční telegram císaři Japonska Akihitovi v souvislosti se zemětřesením a následnou ničivou vlnou tsunami, které postihly východní pobřeží Japonska v minulých dnech. Klaus znění telegramu zveřejnil na svých internetových stránkách.


19:30 Zemětřesením zasažená jaderná elektrárna Fukušima se nestane dalším Černobylem. Řekl to v pondělí generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kterého cituje agentura AFP. "Možnost, že se situace vyvine do podoby Černobylu je velice nepravděpodobná," řekl Yukiyo Amano, generální tajemník agentury během vídeňské konference o atomové energii.


18:58
Náklady na obnovu a rekonstrukci Japonska po rozsáhlém zemětřesení dosáhnou nejméně 180 miliard dolarů (3,1 bilionu Kč). To odpovídá zhruba třem procentům ročního výkonu japonské ekonomiky. Uvedla to dnes agentura Reuters ve své analytické zprávě.


18:14
Evropské trhy vstoupily do nového týdne poklesem. Hlavním důvodem je dopad zemětřesení a následné tsunami v Japonsku. Páteční ničivé zemětřesení si vyžádalo tisíce obětí a poškodilo rozsáhlé území země. Největší potíže hlásí sever Japonska, kde jsou miliony lidí bez pitné vody a elektřiny.


17:20
Radioaktivní částice, které unikly po zemětřesení z japonské elektrárny Fukušima I, se do dvou týdnů dostanou do Evropy. Přestože se hrozivé události, které následují po velkém zemětřesení v Japonsku, dějí na druhém konci planety, následky se projeví i v Evropě. Shodují se na tom jaderní experti z Česka i Švédska.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAROVÁNÍ! Radiace z Japonska míří na Evropu!

 

17:48 Cena ropy během pondělního obchodování zaznamenala pokles. Hlavním důvodem je dopad pátečního zemětřesení v Japonsku, informovala agentura Reuters.

 

16:24 Česko v současné době nehodlá změnit své plány ohledně rozšíření atomových elektráren v důsledku jaderné krize, která zasáhla Japonsko po úderu ničivého zemětřesení a tsunami, uvedla v pondělí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Informovala o tom agentura Reuters.

 

15:58 Humanitární pomoc Japonsku nabídlo už sedm desítek států a organizací. Mezi nimi jsou podle agentury Reuters například USA, Británie, Jižní Korea, Tchaj-wan, Mongolsko a Čína. Na záchranných pracích se nyní podílí na 100.000 vojáků a záchranářů. Připravena pomoci je i Česká republika. Z ekonomického hlediska páteční pohroma naruší podle expertů globální dodávkové řetězce v průmyslu od výroby čipů po stavbu lodí.
 

15:22 Pojišťovna Generali je připravena zajistit letecký speciál pro své klienty do Japonska, zatím se na ní nikdo s žádostí o vyhledání náhradní dopravu neobrátil. V pondělí o tom informoval mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

 

15:18 Všech 106 lidí z orchestru České filharmonie se přesune během úterního rána z Tokia do města Kanazawa, které se nachází na západním pobřeží Japonska, informovala o tom v pondělí Lucie Sobková z České filharmonie. Plánované koncerty v městech Kanazawa a Nagoya pořadatelé potvrdili.

 

14:21 Podívejte se, jak se při zemětřesení kymácela špička chrámu Shinto ve městě Asakusa:

 


 

13:18 Přírodní katastrofa mí negativní vliv i na japonské společnosti. Automobilka Toyota již uvedla, že pozastaví svoji produkci ve všech továrnách v zemi nejméně do 16. března. Celkově tak výroba klesne o 40 tisíc vozidel. Na tuto zprávu reagovaly i akcie Toyoty, které odepsaly téměř osm procent. Podobně je na tom i Honda, která uzavřela své továrny do 20. března. Podle výpočtů banky Goldman Sachs Toyota denně přijde o šest miliard jenů (1,3 miliardy Kč), Honda a Nissan shodně přijdou o dvě miliardy jenů (430 milionů Kč).

 

 

13:07 Ze strachu před dalším zemětřesením a nedostatkem zásob jídla skupují Japonci hromadně všechny potraviny v obchodech. Jejich regály tak zejí prázdnotou.

 

 

11:31 Japonská jaderná elektrárna Fukušima I hlásí další problémy. Po explozích v budovách reaktorů 1 a 3 odborníci zjistili, že nejsou chlazeny palivové tyče reaktoru číslo 2. Agentura Jiji oznámila, že hladiny vody v chladicím systému reaktoru číslo 2 klesla a palivové tyče jsou částečně odhaleny.


10:51
Prezident nejvyšší japonské fotbalové soutěže J-League Kazumi Ohigaši oznámil, že se v březnu v zemi neuskuteční ani jeden prvoligový či druholigový zápas. Zrušení celkem 41 utkání je reakce na páteční ničivé zemětřesení a následnou vlnu tsunami, informují stránky Japonské fotbalové asociace (JFA).

 

10:44 Obyvatelé severovýchodního pobřeží japonského ostrova Honšú, kteří přežili ničivé zemětřesení a následnou tsunami, bojují se zimou, nedostatkem potravin a pitné vody. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

 

ČTĚTE TAKÉ:

LIVE+ON-LINE: Stav JADERNÉHO OHROŽENÍ! Vybuchla sopka!

 

10:15 Katastrofy v Japonsku zanechaly obrovské škody. Podívejte se na videa:

 

 

 

9:39 Americké námořnictvo, které se mělo zapojit do záchranných operací u tsunami zničeného pobřeží japonského ostrova Honšú, stahuje svá válečná plavidla. Důvodem je radiace, která unikla z poškozených jaderných elektráren, informuje v pondělí server deníku The Washington Post.

 

9:20 Mezinárodní bruslařská unie (ISU) oznámila, že mistrovství světa v krasobruslení, které mělo začít příští týden v Tokiu, se v Japonsku konat v daném termínu nebude. Zemi minulý týden postihlo ničivé zemětřesení a následně vlna tsunami.

 

9:01 Pondělní výbuch vodíku v hale třetího reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, zasažené zemětřesením, reaktor nepoškodil. Japonská vláda oznámila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), že vnitřní obal reaktoru zůstal neporušen. Energetická společnost Tepco později oznámila, že chladicí systém se porouchal už i na druhém reaktoru této elektrárny; nefunkční jsou tak chladicí systémy již na třech reaktorech elektrárny Fukušima 1.

 

07:37 Japonské akcie se v obavách z dopadu zemětřesení a tsunami propadly nejvíce od podzimu 2008. Index Nikkei klesl o 7 procent na 9.460 bodů.

 
 
06:50 Mluvčí japonské vlády Jukio Edano uvedl, že výbuch bezpečnostní kryt reaktoru nepoškodil. Nehrozí prý ani vážný únik radiace. Odvolával se při tom na provozovatele elektrárny, společnost Tokyo Electric Power (TEPCO). Japonská televize podle serveru BBC uvedla, že v důsledku výbuchu se zřítila jedna ze zdí budovy reaktoru. Úřady hlásí 11 zraněných.
 
05:55 Japonská média v pondělí varovala před další vlnou tsunami, která měla zasáhnout severovýchod Japonska. Zprávy ovšem vzápětí vyvrátil japonský meteorologický úřad, píše server britské televize BBC.
 
04:08 Na dva tisíce těl obětí pátečního zemětřesení a následné vlny tsunami objevili záchranáři na dvou částech pobřeží provincie Mijagi - tisíc na poloostrově Ošika a dalších tisíc v Minamisanriku. S odvoláním na japonskou tiskovou agenturu Kjódó o tom v pondělí informuje agentura Reuters.
 
03:42 Záběry japonské televize ukázaly, že ve třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I došlo k explozi. Pravděpodobně jde opět o explozi vodíku, podobně jako při sobotním výbuchu v prvním reaktoru, informuje agentura AFP a japonský server Kjódó.
 
02:44 Silné zemětřesení zasáhlo v pondělí u pobřeží Japonska, třásly se i vysoké budovy ve 140 kilometrů vzdáleném Tokiu, informuje agentura AFP. Vlna tsunami podle japonských úřadů nehrozí.
 
02:36 Jaderná elektrárna Fukušima I, kterou poškodilo páteční zemětřesení a následná vlna tsunami, je stále ve "znepokojujícím" stavu, prohlásil japonský premiér Naoto Kan. S odvoláním na japonský server Kjodo News o tom v pondělí píše agentura AFP.
 
00:24 Japonská energetická společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) v pondělí oznámila, že úroveň radiace v elektrárně Fukušima I na severovýchodě Japonska vzrostla, píše agentura Reuters. Chladící systém některých reaktorů poškodilo páteční masivní zemětřesení.

 

tn.cz / Mediafax / ČTK