TRAGÉDIE uprchlíků. Loď šla ke dnu u Vánočního ostrova!

Nehoda lodi. Ilustrační foto

Loď s desítkami azylantů se potopila u Vánočního ostrova západně od Austrálie. Svědek nehody uvedl, že mezi zbytky roztříštěné lodi utonulo mnoho lidí včetně dětí, ve středu o tom informuje agentura AFP.

"Tragédie trvala nějakou dobu a viděl jsem topící se lidi. Bohužel, narazili na útesy," uvedl Phillip Stewart. Loď se patrně roztříštila o nebezpečné vápencové útesy ostrova.


Australská vláda má informace o nehodě, zatím však neinformovala o případných obětech. "Mohu potvrdit, že u Vánočního ostrova je plavidlo v nouzi," uvedl mluvčí australského ministerstva obrany. "Pátrání a záchranná mise probíhá," dodal.


Stewart uvedl, že záchranáři z moře vytáhli jediného člověka. "Viděli jsme jedinou přeživší osobu, ostatní bohužel nepřežili," prohlásil. "Všimli jsme si člověka, jak opouští plovoucí kus a plave směrem k lodi záchranářů," řekl a dodal, že na moři se stala "velká tragédie".


Další svědek uvedl pro televizi Sky News, že viděl "nahé lidi a děti ve vodě". Desítky z nich podle jeho výpovědi přišly o život, když loď narazila. Ve vodě prý bylo 60 lidí a záchranářům se podařilo zachránit přibližně polovinu.


Představitel správy Velikonočního ostrova Kamar Ismail uvedl, že záchrana tonoucích byla velmi složitá. "Házeli jsme jim lana a záchranné vesty, ale nikdo na ně nedosáhl," sdělil.


"Viděl jsem děti, jak se přidržují na jedné části lodi. A ostatní se také sotva drželi na pozůstatcích lodi nebo na skalách," dodal. "Je to děsivá situace, tak smutná. Ale co můžeme dělat? Velmi jsme se snažili pomoct, ale je spousta lidí, kteří se nedostali pryč," uzavřel Ismail.

Mediafax