Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Loď s humanitární pomocí pro Gazu přistane v Egyptě

Loď s humanitární pomocí pro pásmo Gazy, na jejíž palubě jsou propalestinští aktivisté z Asie, vyplula ze syrského přístavu Latakía. Plavidlo se prorazit izraelskou blokádu nepokusí a přistane v egyptském přístavu Aríš, odkud bude náklad po zemi převezen do Gazy, informuje agentura AFP.

Loď Salam se desítkami aktivistů na palubě vyplula v sobotu. V Egyptě už na ně od neděle čeká 112 dalších aktivistů, kteří se připojí k pozemnímu konvoji do pásma Gazy. Náklad humanitární pomoci zorganizovalo několik asijských organizací.

 

Podle aktivistů je jejich plavba terčem izraelských provokací od chvíle, kdy Salam vplula do mezinárodních vod. "Izraelská válečná plavidla vyslýchala kapitána o povaze humanitární pomoci," řekl Abdul Madžíd, mluvčí palestinských skupin v Sýrii.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Izraelci ZAÚTOČILI na pásmo Gazy. Při náletu zabiti čtyři ozbrojenci

 

"Sledujeme ji (loď) velice bedlivě," potvrdil tyto informace mluvčí izraelské armády. Na palubě plavidla jsou léky, potraviny, hračky, ale i čtyři autobusy a deset generátorů pro nemocnice, vše v ceně milion dolarů (18,7 milionu korun).

 

Humanitární lodě pro Gazu jsou ostře sledovány kvůli incidentu z 31. května loňského roku, kdy se izraelské komando nalodilo na tureckou loď Mavi Marmara vedoucí pomoc pro Gazu. Při potyčkách během výsadku zahynulo osm Turků a Američan tureckého původu.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax