Operace Dominik

"Lovci lebek": Vrátíme se pro vás, slibují dalším zločincům v Karibiku!

Byl to dosud největší zátah „lovců lebek“ v zahraničí. Při operaci Dominik čeští policisté z oddělení cíleného pátrání zadrželi sedm našinců v Dominikánské republice. A pro další se prý brzy vrátí.

Policisté dnes odkryli podrobnosti o celé akci. Připravovali ji celý rok a vyvrcholila v několika posledních dnech. Do Karibiku odvezl elitní detektivy armádní speciál, který jinak létá například s vojáky do Afghánistánu. Proměnil se takřka v provizorní policejní stanici. Na jeho palubě se plánovaly jednotlivé zákroky, při nichž v rukou policistů skončilo sedm lidí.
 

Původní informace naznačovaly, že jde o jeden celý gang. Nakonec tomu ale bylo jinak. Policisté posbírali sedm vytipovaných Čechů, kteří se v Dominikánské republice skrývali před spravedlností. Často i pod falešnými jmény.
 

Faktem ovšem je, že původně pozornost agentů do Karibiku přitáhl František Hajn, uprchlý člen Berdychova gangu. Ten skončil v rukou policie už v červenci. Při pátrání po něm ovšem agenti našli stopy k dalším Čechům, kteří se v Dominikánské republice skrývali.
 

 

Zadržení lidé mají různorodou trestní minulost: Miloslav Votava (hledaný pro šedesátimilionový podvod), Jana Ďurianová (zpronevěra), Pavel Štorkán (podvod a zpronevěra), Jiří Štěpánek (podvod), Karel Koza (neplacení alimentů). Jen u Miloslava Lindry a Michaela Grundzy policie důvod zatčení neupřesnila.
 

Čeští agenti si dnes pochvalovali spolupráci s dominikánskými kolegy. Uprchlíky se podařilo polapit a vydat do Česka i přesto, že s Dominikánskou republikou neexistuje dohoda o vydávání zločinců.
 

Zájem na jejich vydání totiž měla i protistrana. A alespoň někteří ze zadržených si to zavinili sami. Například Štěpánek s Lindrem se v Dominikánské republice dopustili blíže neupřesněné "závažné sexuální trestné činnosti“. Nepomohlo jim ani důmyslné krytí. Štěpánek se třeba pokusil převzít identitu Pola Buchera, Rakušana, který se před časem v Dominikánské republice utopil.
 

Policisté pouze litovali toho, že nedokázali přivézt zpátky více uprchlíků. Měli jich vytipováno ještě deset, ale jejich záchranou se stal hurikán Sandy. Překazil totiž další zatýkání. "Někteří z těch lidí se prostě v tu chvíli stali nezvěstnými,“ uvedl jeden z agentů. Policie prý ale identitu a pohyb všech z nich zná a slibuje, že pro další uprchlíky si znovu dojede.

tn.cz / gar