Spadla klec

Lovci lebek zadrželi v Dominikánské republice 8 lidí. Mezi nimi i podnikatele Votavu

Miloslav Votava
Zdroj: oficiální zdroj
Miloslav Votava

V Dominikánské republice zadrželi policisté 8 osob, po kterých pátrali. Mezi zadrženými je i kontroverzní český podnikatel Miloslav Votava.

Čeští policisté ve spolupráci s kolegy z Dominikánské republiky o víkendu zadrželi osm osob, po kterých pátrali. Mohu potvrdit, že mezi osmi zadrženými je i můj klient Miloslav Votava, řekl advokát Jaroslav Ortman.


Podle Ortmana měla akce v Dominikánské republice proběhnout v neděli ráno. "Slyšel jsem, že tam od nás přiletělo speciální komando s letadlem v českých barvách," dodal advokát, jehož klient byl v České republice odsouzen k pětiletému vězení.

 

"Asi by měli být už v Česku. Ve čtvrtek jsem s panem Votavou mluvil, mám podklady k obnově jeho řízení, ale mezitím se v neděli stalo tohle. Zatím nevím, kde je, ale rozhodně až se to dozvím, tak ho ve vazební věznici navštívím," ukončil Ortman.

 

"Informace podávat nebudu. Vše se dozvíte v úterý dopoledne na tiskové konferenci," řekla Mediafaxu mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

 

V květnu 2010 poslal Vrchní soud v Praze Miloslava Votavu za podvod a pokus podvodu na pět let do vězení. Obžaloba ho vinila z pokusu podvodně vylákat od státu bezmála 60 milionů korun, konkrétně od ministerstva spravedlnosti jako náhradu škody v souvislosti s jeho obviněním v jiné věci, kdy bylo jeho stíhání zastaveno. Votava se bránil tvrzením, že kvůli obvinění přišel o funkci prezidenta černohorské Standard Hellier Bank a měsíční plat přes 80 tisíc dolarů, v přepočtu tehdejšího kurzu přes 1,5 milionu korun.

 

Plat se mu prý snížil asi na 1700 dolarů (skoro 33 000 korun). Ministerstvo jeho nároku nevyhovělo, Votava se tak obrátil na soud. Později však svou žalobu stáhl s tím, že mu peníze zaplatila banka. Podle městského soudu se muž pokusil stát podvodně připravit nejméně o 59,2 milionu korun.

 

 

Votava byl svého času údajně specialistou na zakládání firem a kont v zemích daňových rájů, kam si někteří podnikatelé převádějí peníze, aby se chránili před vysokým zdaněním. Mezi jeho zákazníky prý patřili i lidé pracující pro bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora a Laurenta Kabilu, vládce středoafrického Konga. Právě pro ně prý založil banku v Černé Hoře.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o uprchlém podnikateli:


Do vězení ale nikdy nenastoupil a skrýval se v Karibiku, odkud žádal odklad trestu kvůli zdravotnímu stavu po údajné těžké autohavárii. Podle mnohých ale dodal falešné lékařské posudky.

tn.cz / mediafax / kos