Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Lukašenko v Bělorusku zvedl novou "železnou oponu"

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko spustil "železnou oponu". Potvrdil existenci seznamu lidí, kteří mají zákaz vycestovat ze země.

Běloruské úřady dosud oficiálně existenci seznamu popíraly. Neoficiálně ji ale agentuře Mediafax potvrdilo běloruské zastupitelství v Praze.
 

Na černé listině je i předseda opoziční Sjednocené občanské strany Anatolij Lebeďko. Lukašenko mu v polovině března zakázal vyjet do Evropské unie. Příčinou jsou eskalující problémy s Bruselem. Lebeďko se už tehdy obával, že je na seznamu lidí, u kterých je z politických důvodů nežádoucí, aby šířili "dobré jméno Běloruska" ve světě.
 

O možnosti vzniku takového seznamu informoval běloruský tisk na konci února v době diplomatického skandálu mezi Minskem a Bruselem. Podle údajů běloruských médií, měli být na černou listinu zařazeni lidé, kteří otevřeně vyzývali mezinárodní společenství ke zpřísnění sankcí proti Bělorusku. Na seznamu má být 108 lidí. Mezi nimi je pravděpodobně i Viktor Kornejenko z hnutí Za svobodné volby a předseda levicové strany Spravedlivý svět Sergej Kaljakin, které poslali běloruští pohraničníci domů pár dní po Lebeďovi.
 

ČTĚTE TAKÉ:
EU proti Lukašenkovi! Z Běloruska stáhne své ambasadory a požaduje svobodné volby
 

Evropská unie na konci února zpřísnila sankce uvalené na režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Na sankční listinu zařadila další představitele běloruského režimu. Dlouhodobě napjatá situace se vyhrotila poté, co Minsk vyzval ambasadory Evropské unie a Polska, aby opustili běloruské území. Kromě toho se do vlasti vrátili běloruští diplomaté z Varšavy a Bruselu.
 

tn.cz / Mediafax