Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.11. 2014 16:47
Dočká se pomoci?

Má ještě Eva naději? Případem odebraných dětí se začne zabývat EU

Eva Michaláková
Zdroj: facebook.com

Zadržování dvou českých dětí norskými úřady dnes v Bruselu projednal a ostře kritizoval výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu. Informoval o tom ČTK český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Podle jeho tiskové mluvčí Zdechovský na jednání výboru vyzval ostatní členské státy i Evropskou unii, aby pomohly České republice ve zvýšení mezinárodního tlaku na Norsko.

 

Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy o pohlavním zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět jen dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její odvolání odmítly. Loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který stížnost nepřijal, podle něj má matka ještě možnost se obrátit na norský soud.

 

 

Na schůzi výboru europarlamentu zaznělo, že Norsko porušuje mezinárodní právo. Odebrání dětí a pak rozdělení dětí do různých rodin bez práva rodičů se s dětmi stýkat je podle europoslanců bezprecedentní porušení mezinárodních závazků. Případem se nyní podle Zdechovského začnou zabývat i politické skupiny v Evropském parlamentu a evropské úřady včetně Evropské komise.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Gayové a lesby slaví: Poslanci jim dovolí adoptovat děti

Dojemná galerie: Podívejte se na fotky z probíhající adopce

ČTK, ana TN.cz
Reklama