MASAKR V BURUNDI! Bandité POSTŘÍLELI hosty restaurace! Přes 36 MRTVÝCH!

Bar u hlavního města afrického Burundi Bujumbuře přepadli v neděli v noci ozbrojenci. Nejméně 36 lidí zabili a další zranili, informuje v pondělí agentura AFP.

Podle guvernéra provincie Jacquese Minaniho zemřelo na místě 23 lidí, dalších 13 podlehlo svým zraněním po převozu do nemocnice.


Podle očitých svědků trvala střelba asi dvacet minut, pak útočníci odjeli. "Ti, co nás napadli, nebyli pouze banditi. Byli to bojovníci, povstalci. Přísahám, já je viděl," vypověděl jeden ze zraněných.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DALŠÍ MASAKR V MEXIKU! V baru zastřelili 20 hostů!


"Desítky lidí, někteří ve vojenských uniformách a vyzbrojení kalašnikovy a granáty, vtrhly do baru Chez les Amis. Všem nařídili, aby si lehli na zem, a pak začali střílet," popsal incident člověk, který při razii ztratil dva sourozence a přítele.


Ozbrojenci zaútočili na bar v Gatumbě asi 13 kilometrů západně od Bujumbury. Oblast ovládají bývalí rebelové z Národních osvobozeneckých sil (FNL). Burundské úřady viní jejich vůdce Agathona Rwasu, že stojí v pozadí nedávné vlny útoků.


Policie bar v pondělí uzavřela. Potýkala se ale davem několika tisíc lidí, kteří se dožadovali toho, aby mohli mrtvé pohřbít. Úřady ale s pohřbem čekají až poté, co místo činu navštíví burundský prezident Pierre Nkurunziza.


Podle místních patřil bar členovi vládní strany. V době útoku byl plný hráčů fotbalového týmu Espoir FC, který patří k vládní lize mladých. Někteří obyvatelé se domnívají, že masakr je odpovědí na zabití několika členů FNL.

 

NAPSALI JSME:

Při nepokojích v Somálsku zemřelo od pátku 33 civilistů


FNL se v roce 2009 začlenila do pravidelné armády. Jeho vůdce Rwasa ale loni odstoupil z prezidentských voleb a vrátil se zpět k ozbrojenému boji.


Burundi poznamenané dvěma genocidami mezi Hutuy a Tustii zažilo od loňských voleb vlnu útoků. Opozice volby bojkotovala a prezidenta Nkurunzizu obvinila z podvodů.

Mediafax/tn.cz