McCartney dostal od Obamy prestižní cenu a zahrál v Bílém domě

Americký prezident Barack Obama předal bývalému členovi legendární skupiny Beatles Paulu McCartneymu Gershwinovu cenu za jeho celoživotní příspěvek populární hudbě. K této příležitosti hudebník zahrál v Bílém domě, informovala americká televize CNN.

Koncert se odehrál ve východním křídle sídla amerických prezidentů. Účinkovali na něm britský hudebník Elvis Costello, americká písničkářka Emmylou Harrisová a další držitel Gershwinovy ceny Stevie Wonder. S ním si McCartney zahrál duet Ebony and Ivory, který spolu nahráli v roce 1982.

 

V Bílém domě zazněly největší hity skupiny Beatles i novější McCartneyho skladby. Někdejší Beatle hrál na stejnou kytaru, kterou si vzal do slavné televizní show Eda Sullivana v první polovině 60. letech.

 

Gershwinovu cenu udílí od roku 2007 americká Národní knihovna a ve Spojených státech je vůbec nejvýznamnějším oceněním v oblasti populární hudby.

 

McCartney za ní Obamovi poděkoval a poznamenal, že je dobré vědět, že Amerika má po osmi letech konečně prezidenta, který ví, kde se nachází knihovna.

 

Cena je pojmenovaná po bratrech Irovi a Georgi Gershwinových, jejichž skladby v první polovině 20. století radikálně změnily směr populární hudby. Srdce posluchačů na celém světě dobyli s hity jako I Got Rhythm, Someone to Watch Over Me stejně jako se svou operou Porgy and Bess.

 

Vůbec prvním držitelem Gershwinovy ceny se stal americký skladatel a písničkář Paul Simon. Zatím ji získali jen tři lidé.
 

Mediafax