Medveděv: Stalin je zločinec a nelze mu odpustit

Druhou světovou válku vyhrál národ, nikoli sovětský vůdce Josif Stalin.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv  v rozhovoru pro deník Izvestija prohlásil, že Stalin spáchal mnoho zločinů.

 

 

 

„Stalin spáchal mnoho zločinů vůči vlastnímu národu, a přestože pod jeho velením naše země dosahovala úspěchů, to, co učinil proti vlastnímu národu, mu nelze odpustit,“ řekl prezident a zdůraznil, že to je stanovisko ruského státu k sovětskému vůdci.


PODÍVEJTE SE, JAK SE V MOSKVĚ PŘIPRAVUJÍ NA OSLAVY 65. VÝROČÍ KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY:
 

 

Medveděv připustil, že Stalin je dosud populární u mnoha lidí. To jsou však podle něj jen "stanoviska jednotlivců".

 

„V žádném případě není možné mluvit o tom, že se stalinismus vrací do našeho běžného života, že obnovujeme (stalinistickou) symboliku. To se neděje a ani se nikdy nestane. Je to absolutně vyloučené. Taková je současná státní ideologie a takové je moje stanovisko jako prezidenta Ruské federace,“ upozornil Medveděv.

 

 

 

Kriticky se Medveděv postavil i k roli Stalina jako velitele sovětské armády v druhé světové válce. Podle něj válku vyhrál národ a Stalin udělal mnoho špatných rozhodnutí. „K válce s Hitlerem se naše země mohla připravit možná o něco lépe, kdyby represe nepostihly armádní důstojníky a kdyby se nevěřilo tomu, že Hitler naši zemi nenapadne,“ řekl Medveděv.

 

 

Rusko se připravuje k oslavám vítězství ve druhé světové válce. V neděli se v Moskvě uskuteční vojenská přehlídka, které se letos účastní státy protihitlerovské koalice.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax