Mexická policie zatkla zakladatele drogového kartelu

Mexická policie zadržela Jesúse Aguilara, jednoho ze zakladatelů a šéfů drogového kartelu Los Zetas. V úterý o tom informovala agentura AFP.

Aguilar známý spíše pod přezdívkou Mamito byl dopaden v neděli v obci Atizapán de Zaragoza, která leží ve státě Mexiko, když cestoval za matkou do Campeche, odkud pochází.

 

Policistům se jej podařilo zatknout bez jediného výstřelu. Zadržen byl v souvislosti s vraždou Jaimeho Zapaty, agenta americké Imigrační a celní služby (ICE), k níž došlo letos 14. února.

 

Jesús Enrique Rejón Aguilar je jedním ze zakladatelů Los Zetas a třetím nejvýše postaveným mužem v hierarchii tohoto kartelu.

 

V současné době je posledním z původních zakladatelů Los Zetas, který zůstává na svobodě, Heriberto Lazcano.

 

Spojené státy před dvěma lety vypsaly odměnu za údaje vedoucí k dopadení Mamita na pět milionů dolarů (téměř 84 milionů korun).

 

Členové Los Zetas měli podle údajů texaské policie připravovat útoky na americké občany, kteří by se rozhodli oslavit Den nezávislosti v mexickém pohraničním Nuevo Laredo. Americké úřady proto občany před pondělním svátkem varovaly, aby se tomuto městu vyhýbali.

 

Mexický prezident Felipe Calderón vyhlásil v roce 2006 narkomafii válku. Do boje proti gangům nasadil kromě policie také armádu. Od začátku ofenzívy zemřelo na 37 tisíc lidí. Obchod s drogami se stále nepodařilo zastavit.

tn.cz / Mediafax