Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mexiko se DĚSÍ HURIKÁNU JOVA, bude nejsilnější za 40 LET!

Mexické úřady vyhlásily v jižních částech země nejvyšší stav pohotovosti kvůli blížícímu se hurikánu Jova. Informuje o tom v úterý agentura AFP.

Hurikánové středisko na Miami (NHC) uvedlo, že větry hurikánu v současnosti dosahují rychlosti 205 kilometrů za hodinu.


Hurikán Jova v pondělí zesílil na třetí stupeň na Saffirově-Simpsonově pětibodové škále. Krátce před tím, než se přesune nad pevninu, by měl dosáhnout čtvrtého stupně.

 


Mexické úřady varují obyvatele jižních států před rozsáhlými záplavami a sesuvy půdy. Meteorologové předpovídají, že v některých částech země spadne přes třicet centimetrů srážek.


"Nebezpečná bouře podle našich předpovědí zapříčiní záplavy v přímořských oblastech. Budou ji rovněž doprovázet silné a zničující vlny," uvedlo NHC.


Ohrožené jsou oblíbené pláže v okolí turistických letovisek Melaque a Barra de Navidad.


Hurikán se nyní pohybuje zhruba 255 kilometrů jihozápadně od významného mexického přístavu Manzanillo. Ten je kvůli nebezpečí od neděle uzavřený. Uvízlo v něm 13 nákladních lodí převážejících celkem 15 tisíc tun cukru z Kolumbie a 16 tisíc tun válcované oceli.


Od začátku sezóny ohrožovalo mexické pobřeží již několik silných bouří. První z nich pojmenovaná Arlene si v červenci vyžádala 16 obětí.


Podle mexických meteorologů by Jova mohla být nejsilnější Hurikán, jaký udeřil v Mexiku za posledních čtyřicet let.

Mediafax/tn.cz