zrychlená doprava

Z Evropy do Asie za 4 minuty! V Turecku otevřeli mezikontinentální tunel

Evropu a Asii ode dneška spojuje mezikontinentální tunel pod průlivem Bospor. Každý den by skrz něj mělo projet vlakem více než milion lidí. Tunel spojuje evropskou a asijskou část tureckého Istanbulu.

Tunel měří více než 13 kilometrů a vlak v něm ujede vzdálenost mezi Evropou a Asií za pouhé 4 minuty.  Tunel byl otevřen u příležitosti oslav státního svátku - devadesátého výročí vzniku Turecké republiky.

 

O podmořském propojení Istanbulu, který se rozkládá na dvou kontinentech, se uvažovalo od 90. let. Po osmi letech je tunel konečně hotový. "Jezdit z jedné části města do druhé zabere někdy celé hodiny, přitom jde o relativně krátkou vzdálenost," říká turecký taxikář Murat Tekin.

Čtyřkolejná železnice by měla ulevit neúnosným istanbulským dopravním zácpám, které se denně v tomto 17milionovém velkoměstě tvoří. Vedle dvou mostů, které úžinu Bospor nyní spojují, bude tunel nejrychlejší a nejsnadnější cestou. Mnozí mají ale strach, zda tato cesta bude bezpečná.


"Bude to první podmořská přeprava v Istanbulu a po pravdě se trošku bojím, jestli nehrozí pod vodou nějaká rizika," obává se jedna z obyvatelek Istanbulu.

mis / Karolína Tomšková TN.cz