Mezinárodní den Nelsona Mandely: Vůdce boje proti apartheidu slaví 92. narozeniny

Nelson Mandela, vůdčí osobnost boje proti apartheidu v Jižní Africe, oslavil s rodinou v neděli 92. narozeniny. Připomínali si je lidé na celém světě jako první "Mezinárodní den Nelsona Mandely", který vyhlásila OSN.

Kolem domu oslavence v Johannesburgu se ráno shromáždili lidé z okolí. "Jsem tu od osmi ráno. Možná budu mít štěstí a uvidím ho," poznamenal jeden z Mandelových obdivovatelů. Odpoledne se však dav rozešel, aniž obdivovaného bojovníka za rovnoprávnost spatřil.

 

"Cítí se velmi dobře. Je zdravý - to je velmi povzbudivé, kdy uvážíte, jaký prožil život," ujistila Graca Machelová, manželka držitele Nobelovy ceny za mír. "Dostal dort, slavil s rodinou. Společně jsme poseděli," popsala oslavu.

 

 

Stoupenci bývalého prezidenta se sešli také v jeho rodném městě Mvezo. K tisícům lidí tam promluvil současný jihoafrický prezident Jakob Zuma.

 

Lidé po celé zemi si připomínali 67 let Mandelovy politické kariéry symbolickými 67 minutami dobrovolné práce pro charitu.

 

Skupina 30 cyklistů, mezi nimiž je i holywoodský herec Morgan Freeman, pracovala pro charitu před cestou z Johannesburgu do Kapského města. "Vnímám to jako propojení s Madibou," připomněl Mandelovu přezdívku Freeman. "Měli bychom to dělat každý den," vyzval.

 

Narozeniny prvního jihoafrického prezidenta černošského původu se staly mezinárodně uznávaným svátkem OSN. Jeho smysl shrnul generální tajemník OSN Pan Ki - mun: "Nelson Mandela ztělesňuje hodnoty humanity a Spojených národů. Dnes, při příležitosti prvního Mezinárodního dne Nelsona Mandely mu děkujeme za vše, co udělal pro svobodu, spravedlnost a demokracii."

 

Mandela, se narodil 18. července 1918. Za boj proti apartheidu byl v roce 1963 uvězněn, o rok později odsouzen na doživotí. Po 27 letech strávených za mřížemi rozhodl o Mandelově propuštění tehdejší jihoafrický prezident Frederik de Klerk. Mandela vězení opustil v únoru 1990. V roce 1994 byl zvolen prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

 

Za svůj přínos demokracii, řešení konfliktů a boji za lidská práva byl Mandela oceněn Nobelovou cenou za mír.

Mediafax