Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 6. 2013
Ostudná chyba

MEZINÁRODNÍ TRAPAS: Evropský parlament vítal Chorvatsko fašistickým znakem!

Vlajka EU
Zdroj: isifa.com

Evropský parlament se pořádně ztrapnil. Rozhodl se totiž přivítat Chorvatsko, které se 1. července stane 28. členem Evropské unie tím, že si na své facebookové stránce změnil hlavní fotografii na přání “Vítej Chorvatsko“. V rohu obrázku ale administrátoři použili znak, který země používala za druhé světové války za vlády chorvatských fašistů, neboli ustašovců. Informovalo o tom bělehradské rádio B92.

Chyba Evropského parlamentu následně vyvolala velkou vlnu pobouření. Obrázek byl proto následně kvapně stažen.

 

Znak takzvaného Nezávislého státu Chorvatsko, který existoval v letech 1941 až 1945, se od toho novodobého významně liší. Jde o pětadvacetkrát červeno-bíle šachovaný štít, nad kterým se klene koruna, jež zobrazuje znaky důležitých historických zemí, které jsou součástí Chorvatska. Na stránkách Evropského parlamentu se ale nakrátko objevil ustašovský znak, který je bez této koruny.

 

Ihned se ozvala řada Chorvatů, kteří si na obrázek stěžovali. "To nás tak vítáte, že jste si ani nezjistili, jak vypadá nás státní znak," okomentoval to jeden z uživatelů Facebooku. Administrátoři následně rychle chybu opravili a všem poděkovali za upozornění.

 

 

Ustašovci za druhé světové války povraždili desítky tisíc lidí, podle některých zdrojů ale až statisíce Židů, Srbů, Romů a antifašistických Chorvatů. Mnozí byli umučeni v nechvalně známém koncentračním táboře Jasenovac.
 

tn.cz / ČTK / mrk
Reklama