Násilnosti v Kyrgyzstánu si už vyžádaly nejméně 37 obětí

Střety bezpečnostních sil s mladými stoupenci opozice v jihokyrgyzském městě Oš si v pátek vyžádaly nejméně 37 obětí, dalších 523 lidí bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví.

Druhé největší město Kyrgyzstánu začaly vandalizovat skupiny mladých lidí, do ulic pak vyjely obrněné vozy. Hoří auta i několik obchodů, podle svědků jsou slyšet výstřely. V centru města se shromáždily jednotky bezpečnostních služeb. Násilností se účastní 1 až 3 tisíce lidí, někteří jsou ozbrojeni noži nebo kovovými tyčemi.

 

Podle zpravodaje agentury Reuters se skupina asi 300 mladých lidí přesunula z kyrgyzské části města Oš do čtvrtí, kde bydlí etničtí Uzbekové. „Kudy jdou, tam zapalují kavárny a obchody,“ uvedl zpravodaj.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kyrgyzstán k Bělorusku: Vydejte nám Bakijeva!

 

Vláda prozatímní premiérky Rozy Otunbajevové vyhlásila ve čtyřech okresech mimořádný stav a zákaz vycházení. Mimořádný stav platí do 20. června, stejně jako zákaz vycházení v noci.

 

"Roza Otunbajevová oznámila, že prozatímní vláda využije všechny dostupné zdroje a je si jistá, že svým občanům zajistí bezpečnost," prohlásil vládní mluvčí Farid Nijazov.

 

Ke zklidnění situace v zemi vyzvali prezidenti Číny a Ruska. „Doufáme, že se situace v Kyrgyzstánu brzy stabilizuje. Čína bude Kyrgyzstánu pomáhat, jak jen bude moci,“ prohlásil čínský prezident Chu Ťin-tchao. K rychlému ukončení násilností vyzval i ruský prezident Dmitrij Medveděv.

 

V jižním Kyrgyzstánu je největší koncentrace stoupenců svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Ten přišel o svou funkci při násilném převratu v první polovině dubna. Po puči se tehdy k moci dostala opozice v čele s prozatímní premiérkou Otunbajevovou.

 

Otunbajevová teď má také funkci úřadující prezidentky. Prozatímní vláda rozhodla, že ji bude zastávat až do voleb 10. října.

tn.cz / Mediafax