Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.9. 2009 08:13

Mise splněna. Raketoplán Discovery se vrátil na Zem

Přistání raketoplánu Discovery
Zdroj: NASA
Přistání raketeplánu Discovery na Edwardsově letecké základně v Kalifornii.

Americký raketoplán Discovery v sobotu nad ránem středoevropského času přistál na Edwardsově letecké základně v Kalifornii.

Čtrnáctidenní mise raketoplánu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), při které nalétal 9,1 milionu kilometrů, skončila úspěšným návratem. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předtím zrušil kvůli špatnému počasí čtyři termíny přistání v Kennedyho vesmírném centru na floridském Mysu Canaveral.
 

Nepřízeň počasí tak prodloužila misi Discovery o jeden den a připravila NASA o několik milionů dolarů, které stojí přesun vesmírné lodě z Kalifornie na Floridu na zádech letounu Jumbo Jet.
 

Sedm astronautů na palubě Discovery se vrátilo po 14 dnech z letu k ISS, kdy 219krát obletěli Zemi. Raketoplán na ISS dopravil více než sedm a půl tun potravin, zásob a náhradních součástek.
 

Během tří výstupů do vesmíru posádka Discovery instalovala nové nádrže na kapalný čpavek, nové GPS antény a vyměnila některé elektronické součástky. 

Na palubě Discovery se zpět na Zemi po dvou měsících na Mezinárodní vesmírné stanici vrátil Američan Tim Kopra, kterého na ISS vystřídala jeho krajanka Nicole Stottová. Ta na ISS zůstane jako letecký inženýr až do konce listopadu.
 

Mise raketoplánu Discovery byla 128. letem amerických raketoplánů do vesmíru a jejich 30. výpravou k ISS. NASA nyní provozuje tři raketoplány. Mají letět už jen šestkrát. Jejich expedice skončí v roce 2010. Pět let poté na ně má navázat nová generace vesmírných lodí. Mezitím bude NASA používat k letům na ISS ruské vesmírné lodě.

vrl tn.cz / Mediafax
Reklama