Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2011 19:04

Mississippi zaplavuje Louisianu! Lidé se bojí o své domovy!

Zdroj: TN.cz

Lidé v americkém New Orleans, kde před šesti lety řádil hurikán Katrina, mají velké obavy z rozvodněné řeky Mississippi. Voda ale zatím zaplavuje méně obydlené oblasti Louisiany a úřady vyzývají ke klidu, informuje ve středu CNN.

Přestože byla otevřena hráz kanálu Morganza, jež odvádí část vody, hladina řeky Mississippi se dostává na rekordní úroveň. Kdyby hráz Morganza zůstala uzavřena, hrozilo by kromě záplav ve velkých městech po proudu řeky poškození několika rafinérií a jedné jaderné elektrárny.

Obavy začali mít lidé z New Orleans, hladina řeky se totiž přiblížila vrcholu hrází a břehů. Obyvatelé města už volají po evakuaci a uzavření některých čtvrtí. Místní úřady však lidi uklidňují. Podle nich má voda v následujících dnech klesnout.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Šest dětí utonulo před očima rodičů v americké Louisianě


"New Orleans je bezpečný," citovala stanice CNN starostu města Mitche Landrieua.

Problémy hlásí z města Vicksburg, které je z New Orleans vzdáleno více než 300 kilometrů severně. Tam se předpokládá, že voda bude výše než při stoletých záplavách v roce 1927.

Rozvodněná Mississippi, jejíž hladina dosahuje v posledních dnech rekordních výšek, ohrožuje kromě New Orleans i město Baton Rouge. Obě sídla se ještě zcela nevzpamatovala z úderu hurikánu Katrina v roce 2005.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
POVODEŇ: Mississippi zaplaví vesnice! Armáda tak chrání velká města!


Armáda už evakuovala kolem 2500 lidí, kteří byli přímo ohroženi vodou z vypuštěnou z kanálu Morganza. Povodně zasáhnou do života dalších asi 22 tisíc obyvatel okresu Cajun a dalších částí země, jež voda z Mississippi už částečně zaplavila.

Mediafax
Reklama