MLADIĆ SE SOUDU NEDOŽIJE, tvrdí tyranův advokát

Miloš Šaljič, právní zástupce bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, v pondělí řekl, že jeho klient je ve špatném zdravotním stavu a procesu před Mezinárodním trestním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) se možná vůbec nedožije. Informuje o tom agentura AFP.

"Nemyslím si, že soud začne. Nedožije se začátku procesu," řekl Saljič, který by měl v pondělí odpoledne podat odvolání proti vydání devětašedesátiletého Mladiče před ICTY. Po podání odvolání musí tříčlenný tribunál rozhodnout do tří dnů.

 

Saljič také chce, aby byla vytvořena zvláštní lékařská komise, která by Mladičův zdravotní stav posoudila.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

 

PSALI JSME:

Vrah tisíců RATKO MLADIĆ DOPADEN! Totožnost potvrdil prezident Tadić

 

Podle srbských úřadů je ale Mladič v dostatečně dobrém zdravotním stavu, aby mohl být do Haagu vydán. Zástupce srbského žalobce pro válečné zločiny Bruno Vekarič řekl, že informace o Mladičově špatném zdraví je jen zdržovací taktika obhajoby.

 

"Máme zprávy lékařů a máme také naše vlastní vyšetření. Problémy, které (Mladič) má, jsou normální pro lidi jeho věku, kteří se nestarají o své zdraví," řekl Vekarič.

 

Proti vydání Mladiče do Haagu protestovaly v neděli v Bělehradu stovky lidí. Při střetech s policií bylo zraněno 32 policistů a 11 protestujících, úřady zatkly 180 osob. Na této ultranacionalisty svolané demonstraci také vystoupil Mladičův syn Darko, který řekl, že jeho otec je nemocný.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Karadžič opět požádal haagský tribunál o odložení procesu

 

"Potřebuje lékařskou péči, kterou nemá," řekl Darko Mladič. Jeho otec měl údajně tři mozkové mrtvice a má vysoký tlak.

 

Ratko Mladič byl zatčen ve čtvrtek ve vesnici Lazarevo. Srbská justice zahájila proceduru jeho vydání před ICTY. Žaloba viní Mladiče, který velel jednotkám ostřelujícím Sarajevo a masakrujícím obyvatele muslimské Srebrenice, z genocidy, zločinů proti lidskosti a z porušení válečných konvencí.

tn.cz / Mediafax