Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mrtvých přibývá! V Evropě už umrzlo 360 lidí

Umrzlý bezdomovec v Praze
Zdroj: Mediafax
Tento bezdomovec umrzl počátkem února v Praze

Neobvykle vytrvalé a mrazivé zimní počasí s teplotami klesajícími až ke 40 stupňům pod nulou, dosud v Evropě zabilo nejméně 360 lidí. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

V Maďarsku, kde se teploty pohybují kolem minus dvaceti stupňů Celsia, zemřelo za poslední tři dny 12 lidí. Dalších 55 muselo být evakuováno a úřady zaznamenaly 172 dopravních nehod kvůli velkému množství sněhu.
 

Ukrajina hlásí 135 mrtvých v průběhu posledních deseti dní. Většina lidí zemřela v regionu Donětsk na východě země. V zemi funguje více než 3300 útulků, které lidem zajišťují teplo a teplé jídlo. Vláda také vyzvala železniční čekárny a kavárny, aby nevyháněly bezdomovce, kteří se chtějí ohřát. Teploty na Ukrajině mohou koncem týdne klesnout až na minus 30 stupňů Celsia.

PSALI JSME:
Kruté mrazy zabily už 300 lidí napříč Evropou

 

Devět lidí umrzlo v noci na pondělí v Polsku. Od listopadu tak v zemi zemřelo na podchlazení celkem 107 obyvatel. V Litvě přes víkend při mrazech až minus 31 stupňů Celsia zemřelo 12 lidí, celkově je to 23.
 

Husté sněžení v Itálii odřízlo od proudu asi 60 000 domácností, především v toskánských městech Siena a Arezzo.
 

Švýcarsko zaznamenalo v neděli v noci v kantonu Graubünden na jihovýchodě země rekordní teplotu minus 35,1 stupně Celsia.

ČTĚTE TAKÉ:
Zabiják MRÁZ. V Česku umrzlo už 17 bezdomovců

 

Někteří Nizozemci naopak mráz vítají. Chtějí, aby zamrzly vodní kanály, na kterých pak mohou bruslit. Naposledy si tak ledu mohli užívat před 15 lety.
 

Studené počasí se přesunulo z Evropy i do severní Afriky. V Alžírsku zemřelo 16 lidí při nehodách, které způsobilo počasí. V Tunisku zaznamenali teploty bod bodem mrazu a první sníh po 40 letech.

tn.cz / mediafax / gar