Napálili teroristu. Samopaly mu prodával agent FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dopadl muže původem z bývalé Jugoslávie, který se chystal bombami a samopaly zaútočit na rušných místech ve floridské Tampě. Vyšetřovatelé ho zadrželi poté, co mu agent v utajení prodal výbušniny a zbraně, informuje v pondělí televize CBS.

Zadrženým je pětadvacetiletý Sami Osmakac, vyznáním muslim, který má americké občanství a žije ve floridském okrese Pinellas. Čelí obvinění z pokusu o použití zbraně hromadného ničení, před soudem by měl poprvé stanout v pondělí.
 

FBI dopadla Osmakace v sobotu poté, co od nasazeného agenta zakoupil výbušniny a samopaly. Zbraně však nebyly funkční. Krátce předtím Osmakac natočil videozáznam, na němž se svěřuje se svým plánem a motivy.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Vláda dostala před řáděním Breivika výhružný telefonát, ale mlčela!
 

Vyšetřovatele přivedl loni v září na stopu důvěrný zdroj. Osmakac v té době chtěl, aby jeho plánovaný útok schválila Al-Káida. O dva měsíce později Osmakac s tajným zdrojem "projednal a určil potenciální cíle v Tampě" a požádal o pomoc při získání zbraní a trhavin.
 

Zdroj, který CBS zmiňuje, byl současně v nepřetržitém styku s FBI a rozhovory s Osmakacem nahrával. Také mu domluvil schůzku s agentem, který se vydával za překupníka zbraní.
 

Obžalovaný se s agentem v utajení poprvé setkal 21. prosince. Chtěl po něm samopaly AK-47 a Uzi, zásobníky, granáty a výbušný pás. Při dalším setkání předal agentovi zálohu 500 dolarů, to je asi 10 tisíc korun.
 

Podle žaloby se Osmakac agenta ptal, zda by byl schopen sestrojit tři bomby, které by umístil v autech a odpálil na dálku. Po výbuších by začal v ulicích střílet. "Agent v utajení odpověděl, že by mohl poskytnout výbušniny pro jedno auto," píše se v prohlášení FBI.
 

Prvního ledna Osmakac agentovi odhalil, kde chce udeřit. Cílem měly být noční kluby, úřad šerifa okresu Hillsborough a jeden obchod v Tampě. Osmakac současně prozradil, že se chce dostat mezi velké množství lidí a brát rukojmí.
 

Agent se snažil Osmakace od útoku odradit a naznačil mu, že může svůj plán vždycky změnit. Na to ale obviněný odmítavě zavrtěl hlavou a prohlásil: "Všichni zemřeme, tak proč ne po islámsku?"

tn.cz / mediafax / gar