Muslimka dostala pokutu za řízení v burce

Francouzská muslimka dostala ve městě Nantes pokutu 22 eur (560 korun) za to, že řídila automobil v burce – tradičním islámském závoji.

Podle policistů jí totiž šat, který kromě očí zakrývá celý obličej, omezoval zorný úhel, informoval portál francouzského deníku Le Figaro. Jednatřicetiletá žena se proti pokutě odvolala s tím, že v islámském závoji řídí bez nehody už devět let. Postup policistů považuje za diskriminaci.


Případ vyšel najevo v době, kdy francouzská vláda připravuje zákon, který zakáže ženám halit se do muslimských závojů a hábitů na ulicích i jiných veřejných místech. Parlamentu by jej měla předložit v květnu. Francouzi už před šesti lety schválili zákon, který zakazuje muslimským dívkám nosit hidžáby i burky ve veřejných školách. Letos parlamentní komise doporučila zákaz z veřejných škol rozšířit na úřady, veřejné instituce a veřejnou dopravu. Ženy v muslimských závojích by však podle návrhu neměly být vykázány z ulic.

Zákaz by se měl vztahovat na šátky přes obličej zvané hidžáby  a burky - dlouhé šaty, které zahalují ženu od hlavy až k patě a potlačují křivky těla. Přes oči mají ženy mřížku nebo je v závoji vytvořen průzor. První typ je obvyklý například v Afghánistánu nebo Pákistánu, druhý, nazývaný také nikáb, v arabských státech.


Ve Francii, která má 63 milionů obyvatel, žije pět milionů muslimů – nejvíce z evropských států. Muslimské závoje tam nosí kolem dvou tisíc žen.

mne tn.cz / Mediafax