Kdo ho přijme?

Muž, který vyzradil americké špiclování, zažádal o azyl v 21 zemích

Technik amerických tajných služeb Edward Snowden
Zdroj: isifa.com
Edward Snowden

Bývalý technik americké tajné služby CIA Edward Snowden, který vyzradil rozsáhlé špiclování amerických tajných služeb. Nyní se před vydáním do Spojených států ukrývá na letišti v Moskvě a hledá azyl, obrátil se celkem na 21 zemí.

Edward Snowden hledá azyl. Stíhá ho americká justice, bývalý technik CIA totiž vyzradil to, že americká tajná služba NSA ve velkém sleduje nejen lidi, ale například i své spojence. Snowden je nyní na moskevském letišti a v neděli podala právnička WikiLeaks Sarah Harrisonová jeho žádosti o azyl.
 

Bývalý technik CIA se obrátil celkem na 21 států: Rakousko, Bolívii, Brazílii, Čínu, Kubu, Finsko, Francii, Německo, Indii, Itálii, Irsko, Nizozemsko, Nikaraguu, Norsko, Polsko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko a Venezuelu. Už dříve se Snowden s žádostí o azyl obrátil na Ekvádor a Island.
 

"Žádosti byly předány zástupci ruského konzulátu na moskevském letišti Šeremetěvo v neděli pozdě večer. Dokumenty ukazují na nebezpečí stíhání pana Snowdena v USA a jsou přes ruský konzulát předány příslušným ambasádám v Moskvě," píše se v prohlášení, které je na webu WikiLeaks.org.
 


Snowden je ve Spojených státech amerických stíhán za špionáž. Nyní se ukrývá v tranzitním prostoru v Moskvě na letišti Šeremetěvo. S právničkou WikiLeaks Sarah Harrisonovou, která mu pomáhá s žádostmi o azyl, přiletěl do Moskvy 23. června.

tn.cz / hmr