Myslel jsem, že to je PES, řekl bulharský Rom o mladíkovi, kterého PŘEJEL!

Domníval jsem se, že jsem srazil psa, vypověděl u soudu romský řidič, který v bulharské vesnici Katunica přejel a usmrtil devatenáctiletého mladíka. Informuje o tom v úterý webový portál Novinite. Proto prý nezastavil a ujížděl dál. Případ se stal v pátek a podnítil v Bulharsku protiromské nepokoje.

Pětapadesátiletý Simeon Josifov z romské čtvrti v Plovdivu poblíž Katunice vezl mikrobusem příbuzné místního romského bosse Kirila Raškova přezdívaného Car Kiro na setkání, na kterém si připomínali výročí úmrtí Raškovova syna. V Katunici srazil mladíka jménem Angel Petrov a ujel.

 

Soudce však jeho tvrzení neuvěřil a uvalil na něj vazbu.

 

Josifov je obviněn z úmyslného zabití. V případě, že bude usvědčen, může být odsouzen na deset až 20 let ve vězení. Prokuratura však žádá doživotní trest.

 

Řidič mikrobusu a dva další lidé byli také obviněni ze zranění policistů při potyčce.

 

V Katunici po páteční nehodě vypukly nepokoje, protože obyvatelé mají za to, že smrt Angela Petrova byla vraždou. Dva dny před incidentem mladík na policii oznámil, že mu někdo vyhrožuje a den před nehodou se na facebookovém profilu jednoho z Raškovových vnuků objevil vzkaz: "Ten, který je mým nepřítelem, by měl zemřít při dopravní nehodě."

 

Při víkendových nepokojích v Katunici policie zadržela 141 lidí. Sedm z nich již bylo ve zrychleném soudním procesu odsouzeno. Oblastní prokuratura také vyšetřuje tři případy žhářství, protože obyvatelé města zapalovali Raškovovy domy a auta.

 

Rodina Kirila Raškova čítající na 70 lidí opustila Katunici pod policejní ochranou. Místo jejich pobytu není známo.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Na Slovensku mají další zeď proti Romům

 

 

Protesty se poté rozšířily do dalších bulharských měst - Plovdivu, Varny, Plevenu, Pazardžiku i Sofie. Policie při nich zatkla přes sto lidí.

 

Obyvatelé protestují nejen proti smrti Angela Petrova, ale i proti privilegovanému postavení Raškovových Romů v zemi. Pobuřuje je, že Car Kiro byl před rokem 1989 sedmkrát ve vězení, po převratu pouze jednou dostal pokutu.

tn.cz / Mediafax