Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Na Grossglockneru v Rakousku uvízli během bouře tři Češi

Horská služba zachraňovala v neděli tři české turisty, kteří uvízli pod vrcholem nejvyšší rakouské hory Grossglockner. Během výstupu panovalo v oblasti špatné počasí a Češi své síly očividně přecenili, píší v pondělí portály Nachrichten.at a Kleine Zeitung.

Trojice se navzdory náročným povětrnostním podmínkám a dlouhodobě nepříznivé předpovědi vydala na Grossglockner v sobotu z chaty Stüdlhütte v pohoří Vysoké Taury. Večer se utábořili asi 60 metrů pod vrcholem hory a počítali s tím, že v neděli ráno budou pokračovat dále.
 

Kolem šesté hodiny ranní je však zastihla prudká bouře doprovázená blesky, sněžením a větrem dosahujícím rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Češi si uvědomili, že cestu na vrchol hory nezvládnou a přivolali pomoc.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Češi v Tatrách uvolnili lavinu. Smetla je do doliny
 

Protože kvůli bouři nemohla horská služba použít vrtulník, vydali se k promrzlým, ale nezraněným turistům dva záchranáři z obce Kals pěšky. Všichni pak sestoupili do horské chaty Erzherzog Johann, odkud pak Češi pokračovali sami dolů do údolí.
 

Do Kalsu byli povoláni další záchranáři, aby v případě potřeby svým kolegům pomohli. Celkem bylo do akce nasazeno devět záchranářů.
 

Grossglockner je se svými 3798 metry nejvyšší horou Rakouska. Nachází se ve Vysokých Taurách na hranicích spolkových zemí Korutany a Tyrolsko.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax