Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 3. 2012

Na Sarkozyho házeli vajíčka! Ukryl se v baru

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ve čtvrtek na jihu Francie ukryl před davem Basků a stoupenců opozice, kteří na něj pokřikovali a házeli vejce. Informuje o tom agentura AFP.

Sarkozy během své prezidentské kampaně navštívil ve čtvrtek město Bayonne na jihovýchodě Francie.

 

Tam ho zaskočily stovky Basků a příznivců opozičních socialistů, kteří na něj bučeli a pokřikovali od chvíle, kdy vystoupil z auta, a celou cestu do baru du Palais, kde se měl setkat s voliči.

 

Poté začali házet vejce. Sarkozy zrychlil krok a uchýlil se do baru.

 

Měl tam naplánováno setkání s voliči. V baru však zůstal déle, než zamýšlel - zhruba hodinu, dokud policie dav skandující hesla jako "Nicolasi, vypadni!" nerozehnala.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sarkozy je mrtvý, tvrdil hacker Francouzům

 

První kolo voleb francouzského prezidenta je plánováno na 22. dubna, druhé, do něhož postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, bude o dva týdny později – 6. května.

 

Favoritem prezidentských voleb je dlouhodobě Hollande, který má podle v úterý zveřejněného průzkumu IFOP podporu 28,5 procent Francouzů. O procento a půl méně má Sarkozy, který usiluje o znovuzvolení za pravicový Svaz lidového hnutí (UMP).

Baskové od šedesátých let minulého století usilují za nezávislý stát na území severního Španělska a jihozápadní Francie. Organizace Baskicko a svoboda, známá pod zkratkou ETA, za tu dobu ve snaze získat samostatnost zabila 829 lidí. V Evropě i Spojených státech je řazena mezi teroristické organizace.

muf tn.cz / Mediafax