Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sledujeme 295 mrtvých

VIDEO: Na Ukrajině spadl boeing. Sestřelili ho? A kdo?!

Malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě byl dnes patrně sestřelen nad Ukrajinou poblíž Doněcku. Boeing 777 letěl z Amsterodamu do malajské metropole Kuala Lumpur. Z jeho sestřelení se navzájem obviňují Rusko a Ukrajina.

V oblasti bojů na východní Ukrajině se dnes zřítil malajsijský dopravní letoun. Podle dostupných zpráv všech zhruba 300 lidmi na palubě zahynulo. Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol událost prozatím hodnotí jako nehodu, objevily se ale spekulace, že boeing byl zasažen raketou.
 

Z údajného sestřelení stroje se vzájemně obviňují ukrajinská vláda a proruští separatisté. Británie kvůli incidentu požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Řada aerolinek již ohlásila, že se chce ukrajinskému vzdušnému prostoru napříště zcela vyhnout.
 

Boeing 777 na trase Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil nedaleko východoukrajinského Doněcku, kde ukrajinští vojáci a proruští povstalci svádějí těžké boje. Zpravodajové předních tiskových agentur potvrdili, že na místě pádu jsou ohořelé trosky i těla.
 

Počet obětí prozatím není přesně znám. Společnost Malaysia Airlines, jíž stroj patřil, ohlásila, že na palubě bylo 280 pasažérů a 15 členů posádky. Ukrajinské ministerstvo vnitra ovšem hovoří o více než 300 mrtvých; je prý mezi nimi 23 Američanů a nejméně čtyři Francouzi.
 

Kyjev z pádu letadla obvinil rebely. Ukrajinský prezident Petro Porošenko incident označil za teroristický čin. Separatisté jakoukoli vinu odmítají a odpovědnost naopak připisují vládním silám. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk již nařídil vyšetřování a Porošenko chce, aby ve vyšetřovací komisi byli i zástupci Nizozemska, Malajsie a Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Rebelové mezitím ohlásili, že nalezli černou skříňku ze zničeného stroje.
 

Zpráva o zřícení boeingu šokovala světové státníky. Malajsijský premiér Najib Abdul Razak oznámil, že malajsijské úřady zahajují vyšetřování katastrofy. Jeho nizozemský protějšek Mark Rutte ohlásil, že je v kontaktu s Porošenkem. Předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že je nutné tuto "skutečně šokující" událost okamžitě objasnit. O neštěstí již telefonicky hovořili prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Barack Obama. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že ho tragédie hluboce zarmoutila.


 

 

Sestřelit letadlo, které letí ve výšce deset kilometrů, zvládnou jen vyspělé raketové systémy. V zemích bývalé Varšavské smlouvy jsou asi nejrozšířenější protiletadlové komplety Kub nebo modernější Buk (podle verze má dostřel do výšky přes 20 kilometrů). Oběma raketovými systémy disponují ozbrojené síly Ukrajiny i Ruska.
 

Ukrajinskému vzdušnému prostoru se chtějí prozatím vyhýbat například německá Lufthansa či ruské společnosti Aeroflot a Transaero. České aerolinie hledají náhradní koridory pro dva spoje, které mají kolem půlnoci odletět do Taškentu a do Rostova na Donu; pokud se to nezdaří, ČSA lety zruší.

 

VÝVOJ UDÁLOSTÍ:

22:11 Proruští povstalci na východě Ukrajiny by mohli souhlasit s dvoudenním nebo třídenním příměřím, aby umožnili práci záchranářům na místě pádu údajně sestřeleného malajsijského letounu. Řekl to dnes podle agentury RIA Novosti "premiér" povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj.
 

21:02 Stroj neměl až do zmizení z radaru žádné problémy, uvedl podle agentury Reuters šéf ukrajinského úřadu po letectví. Evropská organizace řízení leteckého provozu Eurocontrol událost stále hodnotí jako nehodu, informoval server německého deníku Die Welt.
 

20:42 Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že našli černou skříňku z malajsijského letounu, z jehož údajného sestřelení obviňují Kyjev. Informovala o tom agentura Interfax.
 

19:42 - Zatím není jasné, kdo na palubě letadla letěl. Není ani vyloučeno, že tam byli nějací Češi, kteří letěli na exotickou dovolenou. Mluvčí amsterodamského letiště pouze řekl, že na palubě bylo až 50 Holanďanů. "Všechny letenky do tohoto letu byly odbaveny," řekl.
 

19:35 - Aerolinky po sestřelení malajsijského letadla odklánějí své lety z ukrajinského vzdušného prostoru. Už tak učinily německá Lufthansa, ruský Aeroflot i české ČSA.
 

19:20 - Facebookové stránky proruských separatistů na východě Ukrajiny se jménem Igora Strelkova krátce před oznámením, že se zřítilo civilní dopravní letadlo, chlubily, že povstalci sestřelili ukrajinský Antonov An-26. Moskva však tvrdí, že se jedná pouze o profil vytvářený fanoušky Strelkova a separatistů.
 


 

19:15 - Proruští separatisté z východní Ukrajiny uvedli, že lety nad Doněckou a Luhanskou oblastí, kde se stroj zřítil, jsou nemožné kvůli rozbité infrastruktuře leteckého provozu. Uvedla to agentura ITAR-TASS.
 

19:02 - Raketový systém BUK, který podle ukrajinských představitelů sestřelil malajsijské letadlo dokáže sestřelit letadlo letící až 25 kilometrů vysoko a 50 kilometrů daleko. Opalovací systém je vybaven čtveřicí raket. Používají se od roku 1979 a tento systém je ve výzbroji řady sáttu postsovětského bloku.
 

18:51 - Pokud se potvrdí sestřelení malajsijského letadla na Ukrajině, bude to vůbec nejtragičtější událost tohoto druhu v historii letectví. Nejvíce lidí v sestřeleném letadle zemřelo v roce 1988, kdy americká válečná loď Vincennes sestřelila na jihu Íránu civilní Airbus A-300 směřující do Dubaje. Na palubě zemřelo 290 lidí.
 


18:46
- Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin si telefonovali kvůli pádu malajsijského letadla na Ukrajině.
 

18:36 - Na sociálních sítích se objevují první fotky z místa tragédie. Jejich věrohodnost ale nelze ověřit.
 

GALERIE: Pád malajsijského letadla na Ukrajině

1
/
10
Zdroj: Twitter
Pád malajsijského letadla na Ukrajině

 

18:30 - Pro malajsijské aerolinie už je druhá podobná tragédie v tomto roce. V březnu zmizel boeing MH370 s 239 lidmi na palubě - více ZDE.
 

18:28 - Tohle je trasa letu MH17 z Amsterodamu.
 


 

18:22 - Na internetu se objevují videa a fotky z místa tragédie...
 


 18:17 - Ukrajinská armáda uvedla, že s pádem letadla nemá nic společného. Podle posledních informací se stroj zřítil ještě před tím, než navázal spojení s ruskými dispečery.
 

18:11 - Tato letecká katastrofa je 7. nejhorší v celé historii. Přehled nejtragičtějších leteckých katastrof najdete ZDE.
 

17:50 - Gerašenko také uvedl, že letadlo bylo sestřeleno raketovým systémem BUK.
 

17:44 - Poradce ministra vnitra Ukrajiny Anton Gerašenko uvedl, že zemřelo 280 cestujících a 15 členů osádky.
 

17:40 - Malajsijské aerolinie na svém twitterovém účtu zatím pouze uvedly, že ztratily kontakt s letounem MH17 z Amsterodamu. Poslední kontakt s ním měly v ukrajinském vzdušném prostoru.
 


 

17:25 - Objevily se první zprávy, že se na Ukrajině zřítilo dopravní letadlo s 295 lidmi na palubě.  

TN.cz