Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 12. 2014
smutné svědectví

Na ukrajinském internetu vede recept na "molotovův koktejl"

Zápalná lahev
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Zatímco jinde ve světě lidé na internetu v předvánočním čase vyhledávají recepty na cukroví nebo třeba salát, Ukrajina jako by letošek prožila na jiné planetě. Nejvyhledávanějším receptem se tam podle statistik Googlu stal "motovovův koktejl"...

Svérázné svědectví o životě Ukrajinců v letošním roce podává seznam nejčastějších dotazů, které uživatelé žijící ve válkou a hospodářským propadem sužované zemi zadávali ve vyhledávači Google. O celoroční statistice informovala agentura Unian. V seznamu nejhledanějších receptů se před mazanec, pizzu a čokoládovou polevu dostal Molotovův koktejl.

 

Ukrajina prožila v únoru dramatický převrat, při němž byl vyhnán prezident a při střelbě v Kyjevě zahynuly desítky lidí. V březnu následovala anexe Krymu a v dubnu propukla vzpoura proruských radikálů v Doněcké a Luhanské oblasti, která si vyžádala zatím přes 4700 mrtvých.

 

Za těchto okolností nepřekvapí, že šest ze sedmi nejnavštěvovanějších webových stránek jsou zpravodajské servery. Na první místo se ovšem dostaly stránky ruského televizního sitcomu Fizruk o strastech učitele tělocviku, bývalého bodyguarda.

 

 

Nejčastějším dotazem na správný postup v životních situacích byla žádost o pomoc s úsporou energie. Na druhém místě byl návod na mytí kočky a na třetím správný postup při líbání.

 

Pojmem, o jehož vysvětlení letos Ukrajinci v internetu žádali nejčastěji, bylo slovo lustrace, široce diskutovaný proces, kterým po převratu procházejí tisíce ukrajinských státních úředníků. Následoval výraz selfie, tedy fotografický autoportrét pořízený mobilním telefonem. V první desítce se umístila slova federalizace, separatismus, ebola, anexe nebo fašismus.

 

Seznam nejčastějších internetových nákupů vede bojler. Hned za ním jsou lístky na vlak, dolary a neprůstřelné vesty. Šokem pro manažery firmy Google byl seznam nejčastěji vyhledávaných receptů: na prvním místě se ocitl Molotovův koktejl, tedy hořlavá směs užívaná při demonstracích.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama