Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ohrožení civilisté

Na ukrajinském letišti v Doněcku se STŘÍLÍ! Obsadili ho ozbrojenci

Proruští povstalci pronikli do areálu doněckého mezinárodního letiště, které bylo dosud pod kontrolou ukrajinské armády. Povstalci na střeše terminálu zřídili palebné posty. Personál byl evakuován, provoz letiště se zastavil. Armáda odpověděla masivním protiúderem s nasazením stíhacího a bombardovacího letectva.

Povstalci použili k útoku velkorážné kulomety, minomety a granátomety. Podle očitých svědků se na letišti intenzivně bojovalo i v době, kdy nad přistávací plochou kroužila civilní letadla.


Ukrajinská armáda odpověděla nasazením stíhacích a bombardovacích letounů a bojových vrtulníků. Na obsazeném letišti operuje podle místních novinářů šest vrtulníků, z nichž jeden se údajně povstalcům podařilo sestřelit. Podle ČTK nebe nad Doněckem křižují stíhací letouny Su-27. Nad letištěm stoupá sloup černého dýmu, v okolí se rozléhají dávky ze samopalů.
 


List Ukrajinska pravda napsal, že ukrajinské velení zahájilo ve městě "protiteroristickou operaci". Povstalci prý dostali ultimátum, aby složili zbraně a vzdali se armádním jednotkám. Protože požadavek odmítli, zahájila vojska s podporou letectva útok. Po výstražné palbě z letounu Su-27 zasadil vzbouřencům několik leteckých úderů letoun MiG-29, uvedl ukrajinský list. Armáda zničila několik palebných postů separatistů, akce si vyžádala oběti, napsal bez dalších podrobností.
 

Podle povstaleckých vůdců, na jejichž informace se odvolávají ruská média, dnes tři vrtulníky ukrajinské armády ostřelovaly i areál místního strojírenského závodu Točmaš. Jeden člověk byl při operaci zraněn. O důvodech akce se média nezmiňují. Dopravu v centru Doněcka zablokovala policie, přístupové silnice k letišti jsou uzavřeny. Letoví dispečeři opustili letištní věž a odmítli převzít odpovědnost za provoz. Z mezinárodních spojů mělo dnes letiště odbavovat linky z Dubaje, Mnichova a Kréty. Ve městě nefunguje mobilní síť.

 

ČTK / vem TN.cz