Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tohle má být příměří?

Na východní Ukrajině se i přes příměří ozývá střelba

Proruský separatista
Zdroj: isifa.com

Navzdory příměří mezi proruskými separatisty a Kyjevem byla dnes ráno na sever od Doněcku na východní Ukrajině hlášena střelba a nad oblastí byl vidět černý kouř. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. Večer se podle ukrajinských i ruských médií bojovalo i u přístavu Mariupol. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany. Křehké příměří v oblasti platí teprve od pátečního večera a současné zprávy vzbuzují obavy o jeho další osud.

Dnešní střelba podle svědků přicházela od letiště v Doněcku, které je v rukou ukrajinské armády, i když separatisté mají jinak pod svou kontrolou celé toto město.

 

Rebelové podle Reuters sdělili, že letiště samo je nyní prázdné a boje se odehrávají v uzavřeném areálu v sousedství.

 

"Poslechněte si zvuk příměří," pokusil se podle Reuters o vtip jeden z ozbrojených rebelů: "Odehrává se tam regulérní bitva."

 

Povstalci z Donbasu referovali podle DPA navíc o čtyřech mrtvých civilistech, z nezávislých zdrojů se však toto tvrzení nepodařilo ověřit.

 

 

Vůdci nikým neuznané Doněcké a Luhanské republiky na východě Ukrajiny dnes vyzvali Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby zajistila kontrolu nad dodržováním klidu zbraní na jihovýchodě Ukrajiny.

 

“Doufáme, že OBSE zajistí nestrannou mezinárodní kontrolu nad dodržováním příměří a také objektivní pozorování situace na Ukrajině," uvedli ve společném prohlášení podle agentury ITAR-TASS "premiér" Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko a vůdce druhé povstalecké organizace - Luhanské lidové republiky - Igor Plotnickij. Dodali, že považují za velmi důležité ukončit krveprolití a zabránit humanitární katastrofě v jihovýchodní části Ukrajiny.

 

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko se v sobotu v telefonickém rozhovoru shodli, že příměří na východě Ukrajiny se v podstatě daří dodržovat.

 

Nicméně již v sobotu večer se strhla přestřelka i s nasazením těžkých zbraní u přístavního města Mariupol u Azovského moře. Na východ od města byly podle zpravodaje AFP slyšet silné výbuchy a na obzoru byl vidět hustý kouř. Zřejmě hořelo kontrolní stanoviště, které až dosud držely vládní jednotky. Z místa přestřelky prchali do města lidé v desítkách aut, jedno z nich neslo stopy po zásazích. Údaje o případných nových obětech na životech odsud nebyly hlášeny.

 

Podle odhadů OSN si dosavadní boje mezi proruskými rebely a ukrajinskou armádou za celou dobu trvání konfliktu vyžádaly již nejméně 2600 životů civilistů a stovky tisíc lidí v důsledku něj přišly o střechu nad hlavou, napsala agentura AP.

ČTK, ana TN.cz