Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nad Atlantikem vznikla tropická níže, hrozí hurikán

Nad centrálním Atlantikem se zformovala další tropická níže. Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) varovalo, že může v průběhu neděle zesílit a přerůst v hurikán.

NHC zaznamenalo tropickou níži asi 935 kilometrů jihozápadně od Kapverd. Síla jejího větru dosahovala 45 kilometrů za hodinu. Většina počítačových simulací ukázala, že se během tří dnů otočí severozápadním směrem. Kdyby se tak stalo, udrželo by jí to nad oceánem.

 
Nicméně NHC se zatím zdráhalo říct přesně, zda tropická deprese může ohrozit americké východní pobřeží. Pokud zesílí, stane se z ní Danielle – čtvrtá tropická bouře letošní hurikánové sezóny v Atlantiku.
 
Ze tří dosavadních tropických bouří se pouze jediná – Alex – proměnila v hurikán 2. kategorie, který zasáhl pobřeží Texasu a Mexika.
 
Hurikánová sezona v Atlantiku začíná 1. června a trvá do 30. listopadu. Saffirova-Simpsonova stupnice rozděluje hurikány do pěti kategorií rozlišovaných podle síly větru.
 
K tomu, aby byla tropická bouře označena za hurikán, musí mít její vítr rychlost nejméně 119 kilometrů za hodinu. Nejvyšší klasifikace na stupnici – kategorie 5 – je vyhrazena pro bouře s rychlostí větru přesahující 249 kilometrů za hodinu.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax