Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.2. 2014 14:04
Dusno na Ukrajině

Válka o Ukrajinu? Ozbrojenci obsadili vládní budovy na Krymu a vyvěsili ruské vlajky

Zdroj: TV Nova

Na budovách regionálního parlamentu a vlády na ukrajinském Krymu, ve čtvrtek ráno obsadili neznámí ozbrojenci, byly vztyčeny ruské vlajky. Obě budovy, ve kterých se útočníci v blíže neupřesněných uniformách zabarikádovali, obklíčila policie. Ozbrojenci zatím žádné požadavky nevznesli.

Krymský parlament v Simferopolu v posledních dnech opakovaně prohlásil, že je připraven kvůli událostem v Kyjevě toto autonomní území odtrhnout od Ukrajiny a přičlenit ho k Rusku. "Bylo mi řečeno, že budovy parlamentu a rady ministrů okupují ozbrojenci v uniformách bez viditelných insignií," citoval Interfax vůdce místní menšiny krymských Tatarů Refata Čubarova. Ten dodal, že ozbrojenci doposud nevznesli žádné požadavky.
 

Ruská agentura Interfax s odvoláním na blíže neupřesněné místní zdroje uvedla, že budovy krymského parlamentu a vlády kontrolují zástupci sebeobrany rusky mluvících obyvatel Krymu.
 

Ve středu se ve správním středisku autonomního Krymu Simferopolu odehrál střet mezi krymskými Tatary a proruskými přívrženci. Násilnosti, kterými vyvrcholily tatarská manifestace na podporu nové ukrajinské vlády a proruská demonstrace, si vyžádaly asi 30 zraněných.
 


Krymští Tataři, kteří se aktivně podíleli na protestech proti režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, mají v sobě hluboce zakořeněnou nelibost vůči Kremlu, který je za druhé světové války nechal z poloostrova masově deportovat.
 

Na strategicky důležitém Krymu, který je i základnou ruské černomořské flotily, se zřejmě nejvýrazněji rýsuje rozdělení Ukrajiny poté, co protestní hnutí donutilo Janukovyče k útěku. Situace budí obavy, že východ země neuzná autoritu nového prozatímního vedení země.
 

Ruské stíhačky mají bojovou pohotovost
 

Útočné stíhací letouny v západním pohraničí Ruska, kde země hraničí i s krizovou Ukrajinou, byly uvedeny do bojové pohotovosti. Podle agentury Interfax o tom dnes informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu nařídil náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti jednotkám ve středním a západním Rusku.
 

"Naše bojové letouny provádějí neustálé vzdušné hlídky v příhraničních regionech," citoval Interfax ministerstvo.

tn.cz / ČTK / hmr