skandál v rusku

Nahý Putin pobouřil obyvatele Petrohradu. Hladil Medvěděva v dámském prádle

Putin v prádle s Medvěděvem
Zdroj: bbc.co.uk
Putin s Medvěděvem

Ruský prezident jen v dámské noční košilce? Ještě na začátku týdne visel takový portrét v galerii v centru Petrohradu. Obraz ukazuje hlavu státu, jak pročesává vlasy premiéra Medvědeva. Ten pak vystavuje své dámské tělo jen v podprsence a kalhotkách. To se ruské policii ani trochu nelíbilo a obraz z výstavy stáhla.

Stejný osud čekal další tři malby, které si dobíraly konzervativní ruské politiky. Ti mají totiž na svědomí kampaň za zavedení kontroverzních zákonů proti homosexuálům. Sídlo galerie, Petrohrad, nebylo pro výstavu zvolené náhodně. Právě tady se totiž představil zákon proti takzvané "gay propagandě“.

 

Policie jako důvod zabrání obrazů uvedla to, že satirické výjevy porušují zákony. Nedodala už ale, o jaké zákony šlo. Majitel galerie Aleksander Donskoy přitom nedostal žádné varování nebo vysvětlení ohledně odstranění obrazů.

 

 

"Je to ilegální zabrání majetku. Nedostali jsme žádné dokumenty, které by nám zakázaly fungovat, ani doklad o zabrání naší hotovosti,“ rozčiloval se galerista. Rusko má ale zákony proti urážení autorit a může tak akce takového typu potrestat až rokem vězení.

 

Malby jsou součástí výstavy s názvem Vládci ruského umělce Konstantina Altunina. Jeden z odebraných obrazů ukazuje člena petrohradského shromáždění Vitalyho Milonova. Za Milonovem je duhové pozadí, které je symbolem práv homosexuálů. On sám obrazy označil za pornografické.

TN.cz