Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nálet NATO zabil v Afghánistánu desítky civilistů

NATO se zmýlilo. Místo ozbrojeného konvoje povstalců bombardovalo kolonu civilistů.

Podle mluvčího afghánského ministerstva vnitra cestovalo v konvoji přes 40 civilistů. Afghánská vláda uvedla, že při nedělním náletu zemřelo 27 civilistů, mezi nimi čtyři ženy a jedno dítě. Dalších 12 lidí bylo zraněno.

 

Zdroje z NATO potvrdily, že v provincii Uruzgán alianční vojáci zaútočili na konvoj tří minibusů. Podle komuniké NATO byl usmrcen neupřesněný počet lidí. Aliance předpokládala, že v koloně jedou povstalci.

 

"Jsme krajně zarmouceni tragickou ztrátou nevinných životů," prohlásil velitel sil USA a NATO v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. "Dal jsem jasně najevo našim silám, že tu jsme, abychom chránili afghánský lid, a nechtěné zabíjení nebo zraňování civilistů podkopává důvěru Afghánců v naši misi. Zdvojnásobíme naše úsilí pro obnovení této důvěry," slíbil generál McChrystal.

 

Generál se už za nešťastný útok omluvil afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu. Ten shodou okolností v sobotu na zasedání afghánského parlamentu vyzval NATO, aby lépe zajišťovalo ochranu civilistů během bojových operací v oblasti jihoafghánského města Mardžáh, kde Aliance odstartovala rozsáhlou kampaň proti povstaleckému hnutí Taliban. Prezident požadoval především omezení leteckých útoků.

tn.cz / ČTK