Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Připravují se na válku?

Napětí na Krymu: Do Sevastopolu přiletěly ruské bojové vrtulníky!

Vojenský vrtulník
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Připravuje se ruská armáda na válku? Do ukrajinského Sevastopolu prý z Ruska přilétlo deset vojenských helikoptér. Přílet potvrdil i vůdce menšiny Tatarů Refat Čubarov, který podporuje novou ukrajinskou vládu.

Na ukrajinském Krymu je pořádně horko. Na ruskou základnu černomořské flotily v ukrajinském Sevastopolu údajně z Ruska přelétlo více než deset vojenských helikoptér. Přílet podle portálu theinsider.ua potvrdil také vůdce menšiny krymských Tatarů Refat Čubarov, který podporuje novou ukrajinskou vládu. Rusko přesun helikoptér prozatím nepotvrdilo, opakovaně ale přislíbilo respektovat územní celistvost Ukrajiny.
 

Agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské pohraničníky napsala, že do ukrajinského vzdušného prostoru vstoupilo více než deset strojů. Pouze tři z nich podle Interfaxu dostaly k tomu povolení ukrajinské strany. Na internetu se objevil videozáznam údajného přeletu. Jeho pravost ale není možné potvrdit.
 

Ukrajinská pohraniční služba v prohlášení také uvedla, že ruští vojáci v Sevastopolu zablokovali jednu z pohraničních jednotek. Zmínění ruští vojáci prý patří k 810. námořní brigádě černomořské flotily.
 


Ukrajinští pohraničníci podle Interfaxu také hlásí, že v těsné blízkosti krymského letoviska Balaklavy u Sevastopolu od rána setrvává ruská raketová loď Ivanovec. Údajně kvůli závadě na pohonném systému není prozatím schopná plavby.
 

Rusko má základnu na ukrajinském Krymu pronajatou. Podle smlouvy o jejím užívání nesmí vojenské vybavení i stroje opustit prostor základny bez ukrajinského souhlasu. Šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který zároveň převzal i prezidentské pravomoci, varoval, že jakýkoli pohyb ruských vojsk mimo základnu flotily bude považován za "akt vojenské agrese".

tn.cz / ČTK / hmr