Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nové údery

Napětí roste! Izrael sedmý den útočí na Pásmo Gazy

Pásmo Gazy
Zdroj: isifa.com

Izrael dnes zahájil další letecké údery a ostřelování Pásma Gazy. Sedmým dnem tak podle agentury AFP reaguje na raketové útoky z Gazy ovládané palestinskými radikály a pokračuje v ofenzivě s cílem zneškodnit radikální palestinské hnutí Hamas.

Na diplomatickém poli se mezitím stupňuje úsilí nalézt řešení krize. Obě znepřátelené strany ale tvrdí, že boje zatím neskončily. Nejnovější údery zasáhly především pozice brigád Kásam, což je ozbrojené křídlo Hamasu. Podle agentury AFP se obešly bez obětí.

 

List Jerusalem Post napsal, že armáda se v noci na dnešek zaměřila na základny Hamasu, a to včetně budovy, kterou využíval jeden z představitelů tohoto hnutí ve městě Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy.

 

Představitel izraelské armády citovaný agenturou Reuters již dříve uvedl, že vojsko na konci uplynulého víkendu "tvrdě udeří" zřejmě v oblasti tohoto města. Podle OSN z Bajt Lahíje utekla zhruba čtvrtina ze 70.000 obyvatel.

 

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví za šest dní konfliktu do neděle zahynulo nejméně 166 Palestinců, mezi nimiž je 138 civilistů včetně 30 dětí. Více než 1000 lidí prý bylo zraněno. Nemocnice v Gaze podle webu izraelského listu Haarec hlásí nedostatek léků a vybavení. Některé nemocnice prý nejsou schopny zajistit odpovídající léčbu některých druhů poranění.

pet tn.cz / ČTK