Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Napoleon se chystá dobýt Paříž

Hrdí Korsičané se nikdy nevzdávají. Více než 200 let po slavném francouzském vůdci Napoleonovi se chystá prosadit v politice města na Seině i jeho vzdálený příbuzný Charles Napoleón. Má však menší ambice než legendární francouzský císař, kandiduje do Národního shromáždění.
Šestapadesátiletý Charles Napoléon, který je přímým potomkem císařova bratra Jérôma, bude v parlamentních volbách v příštím roce kandidovat za centristický Svaz pro francouzskou demokracii (UDF), do něhož letos vstoupil.
Charles Napoléon se má ucházet o přízeň voličů v regionu Seine-et-Marne. Prozatím se usadil v Nemoursu jižně od Paříže. "Nabízeli mi taky nedaleké Fontainebleau, ale to by mohlo vypadat příliš jako symbol," řekl s humorem. Právě zámek ve Fontainebleau si totiž Napoleon v roce 1804 zvolil za sídlo po své korunovaci za císaře a o deset let později tam podepsal svou abdikaci.
Charles Napoléon, který je vzděláním ekonom, je teď náměstkem starosty korsického města Ajaccia. Stále se snaží uchovávat památku svého slavného předka, kterému se však svou vysokou postavou vůbec nepodobá. Napoleon Bonaparte byl spíše trpasličího vzrůstu, to mu však nebránilo v pokusu o podmanění celé Evropy.
ČTK