NATO zabíjelo spojence! Pákistán hrozí odvetou

Pákistán chce po útoku vrtulníků NATO na stanoviště pákistánských vojáků u hranic s Afghánistánem, při němž zemřelo nejméně 24 vojáků, přehodnotit vztahy s USA a NATO. Spojené státy nabídly úplné prošetření útoku a vyjádřily nejhlubší soustrast, informuje v neděli agentura AFP.

Pákistán považuje útok helikoptér v oblasti Mohmand za porušení mezinárodního práva. Předvolal si proto amerického velvyslance Camerona Muntera a varoval před závažnými důsledky.

 

Islámábád už uzavřel svou hranici s Afghánistánem, na přechodech Torchám a Chamán tak uvízly konvoje pro 130 tisíc zahraničních vojáků v Afghánistánu. Mimořádné zasedání kabinetu také nařídilo americké armádě, aby do 15 dnů vyklidila leteckou základnu Šamsí, odkud údajně CIA řídí operace bezpilotních letounů.

 

PSALI JSME:

NATO zaútočilo na Pákistán, 26 vojáků zemřelo

 

Pákistánský ministr zahraničí Hína Rabbání Chár v neděli telefonoval šéfce americké diplomacie Hillary Clintonové, aby vyjádřil "hluboký vztek" nad přeshraničním útokem. Útok označil za "absolutně nepřijatelný", odporující mezinárodnímu právu a porušující suverenitu Pákistánu, uvedla Chárova kancelář.

 

Mluvčí ISAF brigádní generál Carsten Jacobson potvrdil, že letadla NATO byla povolána na pomoc do akce poblíž pákistánské hranice. Dodal, že je "velmi pravděpodobné", že za smrt pákistánských vojáků mohou právě tyto jednotky.

 

PSALI JSME:

NATO má problém, Pákistán zavřel zásobovací cestu

 

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen v neděli vyjádřil lítost nad "tragickou a nechtěnou" smrtí 24 pákistánských vojáků. "Napsal jsem pákistánskému premiérovi (Júsufovi Rázovi Gílánímu), abych dal jasně najevo, že smrt pákistánských vojáků je nepřijatelná a odsouzeníhodná stejně jako smrt afghánských vojáků a vojáků zahraničních armád," stojí v prohlášení šéfa NATO.

 

"Byl to tragický, nezáměrný incident. Vyjadřuji nejhlubší soustrast a účast rodinám pákistánských důstojníků a vojáků, kteří přišli o život nebo byli zraněni, a vládě a lidu Pákistánu," dodal Rasmussen.

 

Velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Allen slíbil vyšetření útoku. Clintonová a americký ministr obrany Leon Panetta se v neděli připojili ke kondolencím. Clintonová, Allen a šéf sboru náčelníků štábů Martin Dempsey vyzvali své pákistánské protějšky k jednání o vzniklé situaci.

 

Pákistán oznámil, že helikoptéry NATO provedly "nevyprovokovaný" útok na dvě stanoviště pákistánské armády a zabily nejméně 24 vojáků a dalších 13 zranily. Pákistánští vojáci palbu opětovali.

 

Vyšetřování se patrně zaměří na otázku, zda se jako první stali terčem palby afghánští nebo američtí vojáci na afghánské straně hranic.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpilotní letoun zabíjel v Pákistánu!

 

Pohřeb padlých se konal v 09:30 místního času (05:30 SEČ) v Péšávaru na severozápadě země.

 

Útok se odehrál v době, kdy jsou vztahy mezi Pákistánem a Spojenými státy na bodu mrazu. Washington a Islámábád jsou ve sporu kvůli útokům amerických bezpilotních letounů na území Pákistánu a také kvůli obviněním Američanů, že Pákistánci podporují teroristické organizace. Situace se rapidně zhoršuje od letošního května, kdy se americkému komandu podařilo v pákistánském Abotabádu najít a zabít vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina.

 

Pákistánské tajné služby sdělily, že vrtulníky zaútočily na stanoviště, které se nacházelo zhruba 2,5 kilometru od afghánské hranice.

 

Hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem je často špatně vyznačená a na některých místech se od map liší až o sedm kilometrů.

 

K podobnému incidentu došlo 30. září v roce 2009. Tehdy vojska NATO zabila dva pákistánské vojáky a Islámábád v reakci na to uzavřel zásobovací koridory NATO na 10 dní.
Zhruba 49 procent zásob pro vojska NATO v Afghánistánu proudí přes Pákistán.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hru tn.cz / Mediafax