Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.5. 2011 13:06

NEBEZPEČNÉ ZÁPLAVY! Tři státy USA drtí ROZVODNĚNÁ Mississippi!

Tři ze zemí Spojených států se připravují na nejhorší záplavy v dějinách. Může za to rekordně rozvodněná řeka Mississippi.

Americké státy Tennessee, Missouri a Louisiana se připravují na nejhorší záplavy ve své historii. Hladina řeky Mississippi se blíží k rekordní výšce 14,84 metrů, informuje v úterý server televize CNN.

 V současnosti je hladina řeky ve výšce 14,56 metrů. Podle hydrologů se v nejbližších hodinách a dnech ale ještě o pár centimetrů zvýší. Rapidní růst hladiny Mississippi se ale neočekává, protože meteorologové předpovídají jen minimální srážky.

ČTĚTE TAKÉ:
TORNÁDO se přehnalo Austrálií! DVA LIDÉ NEPŘEŽILI

Řeka již zaplavila historické centrum města Memphis ve státě Tennessee. Zhruba 400 lidí zde muselo opustit své domovy. V Louisianě a Missouri probíhají protipovodňové přípravy.

Minulý týden ženisté americké armády ve státě Missouri i přes protesty farmářů odstřelili jednu z hrází, aby tak uvolnili tlak vody na hráze v dalších místech. Voda zaplavila 52 tisíc hektarů zemědělské půdy. "Jsem z toho velice smutná. Dívám se na to tak, že jsem přišla o domov," řekla Marilynn Nallyová. "Připadám si, jako bychom měli trpět za někoho jiného," dodala Nallyová.

Historicky nejvyšší hladinu měla řeka v roce 1937. Dosáhla tehdy 14,84 metrů - což je 4,4 metrů nad povodňovou hranicí. Záplavy tehdy zabily 500 lidí.

tn.cz / Mediafax
Reklama