Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nečas letí DO IRÁKU! Prodáme letouny L-159?

Nečas a L-159
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Nečas a L-159

V doprovodu ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS) navštíví předseda vlády Petr Nečas (ODS) Iráckou republiku. Podle informací Mediafaxu budou hlavními tématy jednání bilaterální ekonomické a politické vztahy a vzájemná obchodní spolupráce.

Na historicky první návštěvě českého premiéra v Iráku od pádu režimu Saddáma Husajna delegaci doprovodí i zástupci ministerstva zahraničí, obrany a ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Podle neoficiálních informací Irák patří mezi země, kam se Praha snaží prodat svá nepotřebná vojenská letadla L-159 z Aera Vodochody. V podnikatelském doprovodu předsedy vlády zástupci této firmy podle informací ČTK nechybí. Do Iráku letí i expremiér Mirek Topolánek, zastupující společnost Vae Controls, a další byznysmeni, například ze společností Zetor Tractors, Česká zbrojovka nebo Královopolská.

 

Čelní představitelé české politické scény si se svými iráckými protějšky vymění informace o zkušenostech s transformací a budou hovořit i o spolupráci v oblasti hospodářství, obrany, bezpečnosti i investic, ale i zájmu českých firem podílet se na rekonstrukci irácké ekonomiky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NEČASOVI NEDŮVĚŘUJÍ DVĚ TŘETINY ČECHŮ!

 

Během dvoudenního programu v Bagdádu se premiér Petr Nečas setká například se svým protějškem předsedou vlády Irácké republiky Núrím Al-Málikím nebo předsedou Sněmovny reprezentantů Irácké republiky Usámou Al-Nudžajfím.

 

Bude rovněž jednat i s účastníky podnikatelského fóra a zúčastní se slavnostního otevření vernisáže fotografií z Iráku cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

 

Delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem povede jednání například s místopředsedou irácké vlády zodpovědným za oblast energetiky Husejnem Al-Šáhristáním nebo ministrem financí Ráfím Al-Issáwím.

 

Delegace vedená šéfem rezortu obrany Alexandrem Vondrou bude jednat mimo jiné s prvním náměstkem ministra obrany generálem Mohanem Háfidem AL-Furajdžím a náčelníkem generálního štábu generálem Babikarem Zebárím.

 

Součástí české delegace bude také početný podnikatelský doprovod pod vedením prezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslava Hanáka.

 

Tento největší zaměstnavatelský svaz reprezentuje rozhodující část českého průmyslu a dopravy.

 

Cesty se zúčastní například zástupci firem AERO Vodochody, Zetor Tractors, Česká zbrojovka, a. s. nebo Královopolská.

 

Součástí programu bude také první zasedání Česko-irácké obchodní rady, která aktivně podporuje působení českých firem v Iráku.

tn.cz / Mediafax / ČTK